Borelióza může zaútočit i v zimě!
Borelióza, jak známo, nás může překvapit i v zimních měsících. Aktivita klíšťat se zvedá spolu s vyššími teplotami a zejména letos, kdy teplotní výkyvy byly hodně znatelné a zima byla dlouho mírná, se vytvořily dobré podmínky pro předčasné probuzení nejrůznější havěti, včetně klíšťat.
Odborníci varují zejména před častou absencí jakýchkoliv příznaků nákazy, což ji dělá ještě zákeřnější. Člověk, který zaznamená určité potíže, si je s klíštětem, které ho kouslo třeba před několika měsíci, vůbec nespojuje. K lékaři pak často přijde pozdě a následky mohou být závažné a dlouhodobé.
Zákeřná borelióza nám může hrozit i v zimě a často se ze začátku vůbec neprojeví!
To, že si z příjemné procházky během teplejších zimních dnů přinesete klíště, by vás nejspíš ani nenapadlo. To riziko tady přesto je a nakažená klíšťata jsou, jak se ukazuje, téměř celoroční hrozbou. Nemusí se přitom objevit žádné typické začervenání místa napadení klíštětem a ani jiné projevy, které by nás včas na klíště upozornily. Tak je tomu zhruba u poloviny pacientů nakažených boreliózou. Později pak můžete prodělat stav snadno zaměnitelný se slabou chřipkou, což je během zimy opět velmi zavádějící. Symptomy mohou splynout právě v tomto chřipkovém období s příznaky jakékoli banální virózy, což vede nepochybně k tomu, že jim málokdo věnuje větší pozornost.
Klíště rizika nákazy a další základní informace
Co dokáže obávaná borelióza?
Nemoc může mít dle odborníků za následek velmi vážné i nenávratné poškození mnoha tělesných funkcí, může dlouhodobě poškozovat klouby, ale i srdce, může způsobit zhoršení zraku, poruchy srdečního rytmu, napadá játra a ledviny a jedním z nejobávanějších následků této nemoci je zánět mozkových blan. Borelióza je zákeřná právě častou nenápadností svých příznaků. Její podchycení hned na začátku je přitom samozřejmě velmi důležité, léčba antibiotiky je v tom případě totiž daleko úspěšnější, než přijde-li pacient k lékaři pozdě.
Aktivita klíšťat v zimních měsících
Někdy můžeme už velmi brzy, třeba během února, zaznamenat přítomnost klíšťat v přírodě, což nám prozradí především jejich přichycení na domácích zvířatech, která se pohybují venku, zejména kočky a psi. Mírné zimy a teploty nad nulou jsou tím pravým prostředím pro tyto parazity, kteří se budí a rozmnožují v teplejším počasí. Klíšťata jsou v přírodě po celý rok, zdaleka ne jen z jara nebo v létě. Podle odborníků jsou případy přichycení na člověka v této roční době spíš výjimečné, a to i díky vše zakrývajícímu oblečení, přes které se drobný živočich k našemu tělu jen tak nedostane. Přesto se doporučuje věnovat pozornost kontrole i u zvířat, která mohou snadno z procházky přivést tohoto nevítaného hosta až k vám domů.
Zdroj: Tn.nova.cz, Denik.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová