Bolesti svalového aparátu při zaměstnání a terapie rázovou vlnou
Potíže a bolesti svalů, páteře a celého pohybového ústrojí jsou jedním z nejčastějších důvodů dlouhodobé pracovní neschopnosti u nás. Příčinou je obvykle pracovní stereotyp a stres, který stojí u zrodu právě těchto bolestivých problémů, jež mohou znamenat dlouhotrvající léčbu a delší vyřazení z pracovního procesu.
Potíže svalového aparátu jsou známou hrozbou pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, ale často ohrožují i osoby z fyzicky náročných profesí. Vždy se jedná o dlouhodobou zátěž jen určité části svalu či svalového seskupení, zatímco ty ostatní zůstávají bez využití.
Potíže svalového a pohybového aparátu v důsledku zaměstnání
Jako první můžeme zmínit práci s počítačem, díky které trápí většinu lidí bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy a nepříjemné útlaky nervových vláken v zápěstí. Při těžké nebo jednotvárné manuální práci je příčinou stejných potíží právě monotónnost pohybu. V měkkých svalových strukturách dochází k tuhnutí, omezení hybnosti a vzniká bolestivý zánět.
Nemoci pohybového ústrojí se v současné době již dotýkají všech věkových skupin, od teenagerů přes osoby středního věku až po starší pacienty. V průměru člověka tyto potíže zneschopní na nejdelší dobu, výjimkou nejsou ani několikaměsíční pracovní absence. Neutuchající bolest, s ní spojená pracovní neschopnost a v důsledku toho pak vzniklé nižší příjmy, pak v mnoha případech teprve přivádí pacienta k lékaři.
Nejčastější příznaky potíží v určitých profesích
Syndrom karpálního tunelu (přetěžování zápěstí a ruky)
Např. práce s počítačem nebo joystickem. Projevuje se brněním ruky, oslabením jemné motoriky prstů, otoky prstů, tuhostí zápěstí.
Tenisový/golfový loket (křečovitý úchop bez uvolnění)
Tenisovým loktem trpí zedníci, zahradníci, dentisté. Projevuje se bolestí v loketním kloubu, vystřeluje směrem k zápěstí nebo k rameni.
Cervikokraniální syndrom (špatné držení těla, předsunutá hlava)
Typický pro práci s počítačem a jakékoliv sedavé zaměstnání. Projevuje se bolestí krční páteře nebo hlavy, či tlakovou bolestí za očima, otoky dolních končetin, dále pak bolestí mezi lopatkami, bederní páteře a v kříži.
Sedavé zaměstnání a jeho důsledky
Terapie rázovou vlnou - zvyšuje pozitivní účinky fyzioterapie
Rázová vlna je léčebná metoda, která patří do spektra rehabilitačních metod, a řadíme ji do oblasti fyzikální terapie. Používá se při postižení pohybového aparátu, hlavně k ošetření svalových a úponových bolestí. Terapie s vysokoenergetickými rázy přispívá k jejich snížení až vymizení. Rázová vlna nenahrazuje manuální fyzioterapii, ale zvyšuje její pozitivní vliv. Kromě výše popsaných potíží se tato terapie využívá i při bolestech ramenního kloubu, omezení pohyblivosti, zátěžových bolestech kolen a stehenních kostí či při akutních a chronických bolestech paty a ostruh patních kostí.
Rázová vlna se neaplikuje u nemocných s nádorovým onemocněním nebo poruchami krevní srážlivosti, kontraindikací je také zánětlivé onemocnění a gravidita. Výhodou terapie rázovou vlnou je především to, že jde o neinvazivní metodu, která není časově náročná a má vysokou účinnost. Jak známo, cílená fyzioterapie má přímý vliv na léčbu příčiny potíží, tedy daného přetížení, rázové vlny naproti tomu léčí zánět a uvolňují měkké tkáně, které mají s přetížením dané oblasti funkční souvislost. To umožňuje dosáhnout pocitu úlevy a pozitivních výsledků znatelně dříve, než je běžné při léčbě samotným fyzioterapeutickým postupem.
Zdroj: FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz (Mgr.Iva Bílková), Fakultní nemocnice Ostrava - www.fno.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová