Bechtěrevova choroba
Když se řekne revma, obvykle to považujeme za běžnou banalitu. Není ale revma jako revma. Bechtěrevovu nemoc řadíme mezi zánětlivá autoimunitní chronická revmatická onemocnění, které rozhodně není zanedbatelné, protože postihuje hlavně páteř a dále pak celý pohybový systém obecně, jeho příčiny navíc dosud nejsou objasněny.
Bechtěrevova nemoc údajně zkracuje život pacientů o 5 až 7 let. Své jméno má po ruském neurochirurgovi Vladimíru Bechtěrevovi, jenž svými objevy přispěl k diagnostice nervových chorob. Základem úspěšné léčby této nemoci je včasná diagnostika, to je však právě problém. Odhalit nemoc včas se v mnoha případech dlouhodobě nedaří a průměrné zpoždění určené diagnózy Bechtěrevovy nemoci je u nás cca 9 let.
Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida
Jistý podíl na rozvoji této nemoci má dědičnost. Trpí jí páteř a páteřní struktury, načež se páteř bez účinné léčby stává ztuhlou a méně ohebnou. Donedávna spočívala veškerá léčba této nemoci v mírnění jejích příznaků, teprve nejmodernější poznatky medicíny nabízejí nyní pacientům naději na zpomalení postupu nemoci, zmírnění komplikací a možnost vést relativně normální a především bezbolestný život. Ankylozující spondylitida, jak se odborně nazývá tato nemoc, začíná docela nenápadně, nejprve únavou, zvýšenou teplotou a nočním pocením, poté se objevuje bolest páteře v oblasti křížové kosti a jejím napojení na pánev.
Nejasná příčina Bechtěrevovy nemoci a rizikové antigeny
Přesná příčina Bechtěrevovy nemoci zatím zůstává pro odborníky tajemstvím, jistou roli tu však nepochybně hraje i dědičnost. Existuje prokázaná souvislost mezi výskytem nemoci a přítomností antigenu HLA-B27. HLA antigeny jsou molekuly na povrchu buněk, podle kterých náš imunitní systém rozeznává své vlastní buňky od cizích. Nejrůznějších HLA antigenů existuje celá řada a antigen HLA-B27 se vyskytuje přibližně u 7 % obyvatel České republiky. U lidí s antigenem HLA-B27 pak existuje až 300krát vyšší pravděpodobnost onemocnění než u těch, kteří tento antigen nemají. Přítomnost antigenu HLA-B27 však znamená jen vyšší riziko výskytu nemoci, ne jistotu jejího propuknutí.
Léčba Bechtěrevovy choroby
Léčba Bechtěrevovy nemoci není jednoduchá, vyžaduje dlouhodobý odborný přístup a patřičné vedení. Ani při dnešních léčebných možnostech není tato nemoc zcela vyléčitelná a podávané medikamenty mají za cíl především zmírnění příznaků a zpomalení progrese.
Klub bechtěreviků České republiky
Klub bechtěreviků České republiky z.s. (KB ČR) je volným a dobrovolným sdružením zdravotně postižených občanů Bechtěrevovou chorobou, jejich rodinných příslušníků a všech příznivců a zájemců o zlepšení životních podmínek pacientů. Hlavním cílem jeho činnosti je prosazování a naplňování zájmů a potřeb osob postižených Bechtěrevovou chorobou v součinnosti s orgány státní správy a organizacemi zdravotně postižených v jiných zemích.
Články, které by vás mohli zajímat
Artróza a artritida - jaký je mezi nimi rozdíl?
Klouby v zimě trpí - jak jim ulevit?
Zdroj: Klub Terapie, Wikipedie.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová