zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku?

Veronika Tůmová
05.05.2016

Depresí trpí v průběhu svého života až 17 % lidí. Někdy odezní sama, občas dlouhodobě přetrvává, lze se jí však zbavit i díky léčbě. Depresí se lidé často zbavují pomocí léků - antidepresiv. Úlevu dále přináší psychoterapie, ale také biologická léčba, jež zahrnuje např. elektrošoky, neboli elektrokonvulzivní terapii, dále pak fototerapii (léčbu jasným světlem) a jiné.

Z dlouhodobého hlediska přináší relativně dobré výsledky kombinace léků a psychoterapie, jako nejúčinnější při akutních epizodách těžké deprese se však jeví elektrokonvulzivní terapie. Jednoznačně nejčastější metodou jak se zbavit depresí, a to z důvodu snadné dostupnosti, je však právě užívání antidepresiv.

Antidepresivum - nejčastěji užívaný lék v dnešní společnosti?

Antidepresiva si dokáží poradit s nejrůznějšími formami smutku a chorobné beznaděje. Úspěch léčby však závisí na dodržování určitých pravidel a celkovém přístupu pacienta.

Antidepresiva jsou od svého uvedení na trh v padesátých letech minulého století považovány za možné induktory mánie a psychózy. Od zavedení léku "Prozac" v roce 1987 masivně stoupl počet uživatelů antidepresiv.

Ročně je v USA hospitalizováno přes 200 000 jednotlivců s mánií nebo psychózou vyvolanou právě antidepresivy. Přitom antidepresiva dnes patří celosvětově k nejprodávanějším lékům s obratem 20 miliard ročně (z toho téměř 12 miliard jen v USA). Antidepresiva jsou nejčastěji užívaným lékem mezi 18. až 44. rokem života.

Existují přitom stovky zdokumentovaných případů, kdy lidé pod vlivem antidepresiv vážně ublížili sobě či někomu ve svém okolí. Zmínit tak musíme i vraždy a pokusy o ně, sebevraždy, násilnosti na veřejnosti a v neposlední řadě také známé případy bezhlavého střílení ve školách.

Antidepresiva - zkusme to bez nich!

“Nežádoucí účinky antidepresiv jsou děsivé a mohou být nebezpečné pro uživatele i jeho okolí. Jejich terapeutické působení je zcela zjevně v častých případech nejisté. Odborníci by měli více než dvakrát přemýšlet před tím, než předepíší jakákoliv antidepresiva, aby si byli jisti, že je jejich užívání pacientem zcela nezbytné a že neexistuje méně riskantní varianta terapie“, říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Zdroj: www.ulekare.cz, www.margit.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pozor, začíná sezóna klíšťat!
Otužování dětí

Další články

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...

Dámy, sportujete? A máte vhodnou podprsenku?
Sport a relaxace

Dámy, sportujete? A máte vhodnou podprsenku?

17.04.2016

Podprsenka je pro ženu sice malý, ale o to víc významný kousek její garderoby. Mnohokrát už se psalo, mluvilo a ukazovalo, v čem ženy při výběru velikosti podprsenky chybují. Pokud ...