Alergie na zvířecí srst: Jak ji rozpoznat?
Alergie na zvířecí srst je poměrně častým jevem, své o tom ví téměř každý chovatel. Těmito potížemi však mohou být stejně dobře postiženi lidé, kteří žádné domácí zvíře nechovají a začnou-li trpět typickými příznaky zejména v době, kdy se předpokládá častější nachlazení, alergie je to poslední, na co by zrovna pomysleli.
Alergie na zvířecí srst navíc není tak úplně správný pojem. Podle všeho alergické reakce nejsou vyvolány přímo chlupy zvířete, ale bílkovinami, které se nacházejí ve zvířecích sekretech, jako jsou sliny nebo moč, a také v částečkách jejich kůže.
Alergik nemusí být nutně chovatel
I když vy sami žádné zvíře nevlastníte, přesto se u vás může alergie objevit. Jak je to možné? Zkrátka stačí, abyste přišli do styku se zvířetem docela náhodou, například na návštěvě, v autobuse apod. Kromě toho se u vás může projevit alergická reakce i při kontaktu s člověkem, který zvíře má doma, i když ho právě nemá s sebou. Váš organismus „vycítí“ přítomnost alergenu třeba i z oblečení. Stejná situace může nastat ve chvíli, kdy například sednete do auta k člověku, který má doma kočku nebo psa. Kočičí chlupy, chlupy dlouhosrstých psů a chlupy línajících zvířat se dostanou do slova všude, i váš kartáč na oblečení na ně bude krátký. Silný alergik navíc reaguje třeba i v místnosti, kde se zvíře nacházelo dávno předtím, než vešel. Pokud si například libujete v loveckém stylu a zařízení své chaty, máte na zdech zvířecí kůže a před krbem tygří kožešinu, váš nebohý přítel (alergik) zřejmě přijme vaše pozvání jen jednou.
Alergologické testy – co všechno zjistí?
Pokud máte podezření na tento typ alergie, nejistoty vás zbaví specialista alergolog. Nejprve zjistí vaši rodinnou anamnézu, tedy dědičné předpoklady pro vznik alergie, zeptá se vás na příznaky, které u sebe pozorujete, ptát se ale bude i na prostředí ve kterém žijete a na vaše návyky, které by mohly s vaším problémem souviset. Obvykle následuje také vyšetření dechu a plic, přesnější informace lékaři poskytne kožní (prick) test nebo tzv. alergologický krevní test. Kožní test se obvykle provádí na vnitřní straně předloktí, kam vám lékař aplikuje kapky jednotlivých očíslovaných alergenů a zjistí, který z nich vyvolává alergickou reakci. Může být jen jeden, ale může jich být i víc najednou. Alergologický krevní test by měl být nejpřesnější, odběr a vyšetření krve poskytne informace o množství IgE protilátek a ECP proteinu. Díky tomu lékař vyhodnotí vaše alergické předpoklady a podle toho může postupovat.
Alergie na zvířata – jak se projevuje a jak léčí?
K typickým projevům patří alergické vodnaté rýmy způsobené podrážděním a otokem sliznic, svědivé vyrážky a ekzémy, astmatické projevy a kašel, bolesti hlavy, únava. Při léčbě je obvykle základní a nejdůležitější prioritou odstranění alergenu, tedy maximální omezení styku se zvířaty nebo s daným zvířetem, které alergii vyvolalo. Není vždy bezpodmínečně nutné se zvířete v domácnosti zbavit, pomoci můžou například čističky vzduchu, efektivní odstraňovače chlupů z pohovek a koberců, ale i úprava určitých každodenních návyků. Alergie se dále řeší protialergickými léky ke zklidnění, pro úlevu a s protizánětlivými účinky. Existují pak také tzv. alergenové vakcíny.
Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech
Užíváte často nosní kapky a spreje proti rýmě? Pozor na závislost!
Autor: Veronika Tůmová