zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Alergie na bílkovinu kravského mléka – co dělat, když se objeví diagnóza ABKM?

Simona Staňková
20.08.2023

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se v posledních letech stává čím dál více diskutovaným tématem, jelikož se vyskytuje mnohem častěji. Vzniká především u malých dětí a většinou sama s věkem vymizí, a to přibližně do 3. roku života. Doprovází ji však nepříjemné zdravotní projevy, což je náročné jak pro miminko, tak i pro maminku. Je proto důležité potvrdit, že příčina problémů je kvůli ABKM a následně zavést opatření, aby se zdravotní stav dítěte zlepšil.

Co je vlastně ABKM?

Alergie na bílkovinu kravského mléka je způsobena nesprávnou imunitní reakcí těla na bílkoviny obsažené v mléku krav. Nejčastěji jsou zodpovědné bílkoviny kasein a syrovátka. Většinou se projeví během prvního roku života dítěte, zejména v prvních třech měsících, výjimečně propukne v pozdějším věku nebo v dospělosti. Je nutné nezaměňovat ABKM s intolerancí laktózy = mléčného cukru, kdy dochází k metabolické chybě a naše tělo nedokáže kvůli nedostatku potřebného enzymu štěpit mléčný cukr ve střevech.  Alergie je záležitostí imunologickou, kdy tělo vytváří nadměrnou imunologickou odpověď na jistý alergen (zde na BKM). U kojených dětí se bílkovina kravského mléka dostává do mateřského mléka přes stravu matky.

Jaké jsou projevy ABKM?

Příznaky jsou velmi různorodé, dělíme je na reakce časné a pozdní. U časných reakcí dochází k potížím během několika minut až dvou hodin. Reakce pozdní se projeví s odstupem až dvou dnů. Nejvíce se vyskytují projevy kožní (vyrážka, svědění, ekzémy), zažívací (zvracení, průjem vodnatý či s hlenem nebo dokonce s krví, koliky, nadýmání, bolesti břicha), dýchací (kašel, rýma, dušnost), dále pak různé otoky obličeje, rtů, jazyka, hrdla až po anafylaktický šok (velmi vzácný). Můžeme také pozorovat, že miminko celkově špatně prospívá. Typickým znakem je, pokud se kojenec k prsu přisaje jen krátce, začne plakat, propínat se, je neklidné a odmítá pít.

Nutná je správná diagnóza

Začnou-li se objevovat u dítěte některé z příznaků, je třeba zjistit příčinu, neboť původcem může být i jiný problém. Vždy je třeba řešit komplikace se svým pediatrem, který určí další postupy. Pokud je zde podezření na ABKM, zavádí se na 3–4 týdny eliminační dieta. U kojených dětí je nutné, aby matka po tuto dobu nekonzumovala žádné potraviny a nápoje, ve kterých se BKM nachází, a to i ve stopovém množství. Pokud je dítě na umělém mléce, podává se mu náhrada mléka s vysoce štěpenými bílkovinami či s aminokyselinami. Sleduje se zdravotní stav miminka, zda dochází ke zlepšení či nikoliv. Po eliminační dietě se opět postupně pod dohledem lékaře zařadí alergen a sleduje se stav dítěte. Objeví-li se opět reakce, je prokázána ABKM a zařadí se striktní dieta bez bílkoviny kravského mléka. Mezi další alergologické vyšetření, se kterým se ve spojitosti s ABKM můžeme setkat, jsou kožní testy a laboratorní vyšetření. Celkový postup při vyšetření se řeší s pediatrem, který navrhne nejlepší postup dle individuálních příznaků a stavu dítěte.

Mé dítě má potvrzenou ABKM, co teď?

Snad pro každé rodiče a zejména maminku je jakýkoli zdravotní problém, týkající se jejich dítěte, velkou zkouškou, doprovázenou strachem a obavami, jak to bude dál. V tomto případě je důležité zachovat klid a uvědomit si, že se jedná spíše o přechodné období a vše se s věkem srovná.

Mezi pediatry najdeme takové, kteří mamince automaticky doporučí přestat kojit a naordinují speciální umělou výživu. Někteří (a snad převážná většina), maminku podpoří v kojení a edukují ji ohledně diety bez bílkoviny kravského mléka, kterou má dodržovat. Rozhodnutí je pouze na matce a pokud se kojení nechce vzdát, nemusí.

Ze začátku se může striktní dieta bez BKM zdát jako náročná, nicméně v dnešní době máme na trhu spoustu náhražek a výrobků, kterými se dá plnohodnotně nahradit mléko a živiny v něm obsažené. Důležité je sledovat složení potravin na obalech, případně zjišťovat tyto informace přímo u prodejce v obchodě (např. při výběru šunky u pultu či pečiva). Mnohá složení najdeme na internetu, existují i různé stránky a skupiny, kde si maminky, držící také dietu, dávají tipy na potraviny, recepty, sdílejí zkušenosti apod., což velmi usnadní celkovou orientaci v této „problematice“.

Jakmile se stav miminka zlepší a začne opět prospívat, je možno zkusit potraviny, kde je stopové množství bílkoviny kravského mléka, každé dítě má jinou „citlivost“ na alergen a je možné, že malé dávky mu nebudou vadit. Je to však velmi individuální záležitost, kterou si musí každá maminka ozkoušet a přijít na to, co je pro ni a pro její dítě nejideálnější.

Důležité je myslet nejen na to, aby se kojící žena vyhnula všemu, kde je BKM, ale aby do svého jídelníčku zařazovala některé složky, které se v mléce vyskytují a jsou pro naše tělo i pro miminko potřebné. Jedná se především o vápník, vit. A, D, B2 a B12.

Závěrem

Tak jak se alergie na bílkovinu kravského mléka rychle objeví, může také rychle vymizet. Délka trvání je individuální, nicméně velmi často dochází k samovolnému odeznění ještě během prvního roku. Důležité je mít trpělivost při zjišťování příčiny zdravotních komplikací miminka a následně nepanikařit při změně jídelníčku. V některých případech, kdy je forma alergie opravdu těžká a miminko má vážné projevy, je vhodné zařadit umělé mléko, které se skládá z pouze čistých aminokyselin, jež nejsou alergenní a bílkovina kravského mléka se zde zcela nevyskytuje. Taková speciální výživa bývá hrazena úplně či částečně pojišťovnou, nicméně lékař musí potvrdit ABKM a nutnost užívání takové výživy. Ve většině případech však není potřeba ukončit kvůli této alergii kojení, držení diety kojící maminky plně stačí a spousta žen je toho názoru, že je dieta nijak neomezuje díky rozmanitosti potravin a dostupných informací, které dnes máme.

Zdroje: alergocentrum.czcpzp.czvyzivaspol.cz

Autor: Simona Staňková

Ostružiny – co všechno přináší našemu zdraví?
Cestovní horečka aneb všechno je v hlavě – jak se může projevit a jak s ní bojovat?

Další články