zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

7 dětských nemocí – které jsou rizikem a kterými si vaše dítě pravděpodobně projde?

Veronika Tůmová
26.04.2023

Dětská imunita se učí poznávat viry a bakterie a také se s nimi samozřejmě účinně vypořádat. Po prodělání infekce dítě obvykle získá celoživotní imunitu, v jiných případech pomůže očkování. Víte ale, jakým zdravotním potížím u dětí se říká první, druhá nebo třeba pátá či šestá nemoc? Pokud jste se setkali s těmito názvy nemocí a nevíte, co si pod nimi představit, pojďte si na to posvítit s námi.

Číslování dětských nemocí pochází z doby, kdy se ještě moc nevědělo o příčinách těchto nemocí. V současné moderní pediatrii se zachoval pouze název pátá a šestá nemoc, těm ostatním už se obvykle říká jinak. Pokud jde o očkování, to je dostupné jen proti dvěma ze sedmi uvedených nemocí.

První nemoc – spalničky

K příznakům spalniček patří nejprve vysoká teplota, rýma a kašel, slzení očí a šedé skvrny v ústech. Zhruba po třech až pěti dnech se přidává vyrážka, nejčastěji za ušima a na zadní straně hlavy, poté se rozšiřuje na obličej, krk, tělo a nohy.

Druhá nemoc – spála 

Spála se projevuje teplotou, bolestí v krku a zduřenými uzlinami, silně tedy připomíná angínu. Na jazyku se pak objevuje povlak malinové barvy, zhruba po dvou dnech se objevuje drobná vyrážka. Ta postihuje boky, oblast podbřišku, podpaží a vnitřní strany stehen. S léčbou spály pomáhají antibiotika.

Třetí nemoc – zarděnky

Zarděnky u nás nejsou díky očkování rozšířené. Projevují se zimnicí, oteklými uzlinami a vyrážkou, která začíná na obličeji a postupně se šíří na ostatní části těla. Zarděnky jsou však mimořádně nebezpečné pro neočkované těhotné ženy, kdy hrozí těžké fyzické i mentální poškození plodu.

Čtvrtá nemoc – pseudospála nebo nepravá spála

Tento druh spály se dnes už za samostatné onemocnění nepovažuje. Stejné viry totiž způsobují sedmou nemoc, viz níže.

Pátá nemoc – infekční erytém

Erytém je označení pro zarudnutí kůže v podobě vyrážky. Příznaky jsou podobné jako u předchozích nemocí, objevuje se teplota, bolest hlavy a svalů, poté zarudnutí a vyrážka. Šíří se na trup, na vnitřní stranu končetin, někdy i na dlaně a chodidla, kde je svědivá vyrážka obzvlášť nepříjemná.

Šestá nemoc – třídenní horečka 

Šestá nemoc neboli třídenní horečka postihne skoro každé dítě. Spočívá ve vysokých teplotách kolem 39 °C, které mohou pochopitelně vyvolat velké znepokojení. Teploty však odezní a pak přichází na řadu tři až pět dní trvající vyrážka, patrná hlavně na hrudi, trupu, krku a rukou.

Sedmá nemoc – syndrom ruka–noha–ústa

U sedmé nemoci neboli syndromu ruka–noha–ústa, název napovídá, kde se vyrážka objeví. Drobné puchýřky postihují zejména chodidla, dlaně, prsty a oblast kolem úst. V ústech se objevují nepříjemné afty. Choroba opět začíná zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a v krku, někdy se může objevit i bolest břicha.

Dětské nemoci v dospělosti, očkování a získaná imunita

Proti spalničkám, zarděnkám a také příušnicím existuje kombinovaná vakcína, ovšem spalničky se v poslední době opět rozšiřují. Na vině je podle všeho klesající proočkovanost. Po prodělání spalniček, zarděnek, příušnic, páté a šesté nemoci se většinou vytvoří doživotní imunita. U spály a sedmé dětské nemoci vznikne imunita vždy jen na kmen, který onemocnění vyvolal. V případě setkání s jiným patogenem, může nemoc znovu propuknout. Pokud některou z nemocí člověk v dětství neprodělal, může ji dostat i v dospělosti, příznaky však v takovém případě bývají závažnější, a i léčba může být více komplikovaná. Díky kombinovanému očkování na spalničky, zarděnky a příušnice jsou děti chráněné proti propuknutí první a třetí nemoci. Pokud ale máte u dítěte podezření na spálu, navštivte lékaře.

Zdroj: prozeny.cz, BLOG benu.cz, BLOG lekarna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Teče vám krev z nosu. Co všechno může být příčina?
Doplňte hořčík pomocí příjemné koupele – využijte k tomu speciální, tzv. epsomskou sůl

Další články