14.6. – Světový den dárců krve
Darovali jste někdy krev? Nebo se k tomu odhodláváte? Je to jednoduché – pokud můžete, určitě to udělejte, protože každý dárce se počítá a každý je důležitý. 14. června si dokonce připomeneme význam dárcovství krve a oslavíme mezinárodní den, který je všem dárcům krve věnován.
Darováním krve se můžeme podílet na léčbě člověka či přímo na záchraně jeho života. Stát se dárcem krve patří k tomu nejlepšímu a nejzáslužnějšímu, co můžeme pro druhé udělat. Krev je potřeba u nejrůznějších druhů poruch a onemocnění, ale samozřejmě i při úrazech, nebo během operací.
Proč darovat krev?
Krev zachraňuje zdraví a životy, využívá se i k výrobě léků. Nikdo z nás neví, kdy se dostane do situace, že sám bude něčí krev potřebovat, proto nad možností darovat krev není třeba dlouze přemýšlet. Existuje jen málo důvodů, proč krev nedarovat. Přesto dárců stále není dost a stejně tak není dost darované krve. Lékaři a všichni zdravotníci tak rozhodně nepřistupují k darování krve jako k něčemu, co se dá považovat za samozřejmost a očekávat od každého bez výjimky. Není třeba dlouze uvažovat nad tím, kdo dostane vaši krev. Může to být někdo z vaší rodiny, ale i úplně cizí člověk. Dobrý pocit z toho, že pomáháte, že umožňujete lékařům v nemocnicích léčit a vyléčit, ten rozhodně stojí za to. Vaše krev může zachránit mladého člověka s nevyléčitelnou nemocí i stařenku, kterou porazilo auto. Může zachránit dítě, něčí maminku, prostě kohokoliv. A něčí krev může zachránit vás. Je zajímavé, že podle odhadů dostane v průměru každý Čech za svůj život transfúzi pětkrát a lék vyrobený z krve čtrnáctkrát. Bohužel smutnou pravdou zůstává, že navzdory veškerým pokrokům v medicíně i jiných vědách, je krev nenahraditelná a vzácná tekutina, kterou prozatím nelze vyrobit uměle.
Jak darování krve probíhá a kdo ji může darovat?
Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírané množství činí 450 ml. Kromě krve se odebírá také krevní plazma a krevní destičky. Takový odběr už trvá zhruba hodinu a používají se k němu speciální přístroje. Není třeba se bát nákazy či infekce během odběru, vše probíhá za velmi přísných hygienických podmínek. Prvních zhruba 20ml krve putuje do sběrného sáčku, tato krev se poté vyšetřuje na žloutenku typu B a C, na syfilis a HIV. Poté probíhá již samotný velký odběr. Darovat krev mohou všichni zdraví lidé ve věku 18 – 65 let s váhou minimálně 50 kg. U prvodárců je věkový limit 60 let.
Kdo nemůže darovat krev?
Dárce krve musí splňovat určité podmínky, jeho krev nesmí ohrozit zdraví pacienta, kterému bude podána, proto je třeba předejít i tomu nejmenšímu riziku. Krev zpravidla nedarují lidé například:
- se závislostí na alkoholu a drogách, nebo žijící v partnerství s touto osobou
- kteří jsou HIV pozitivní
- kteří prodělali žloutenku B nebo C, syfilis, malárii, tyfus a jiné tropické nemoci
- kteří prodělali jakoukoli transplantaci orgánu
- kteří berou inzulin
- kteří mají těžké alergie
- u kterých byl zjištěn nádor
- těhotné a kojící ženy
- trpící závažným nervovým či psychickým onemocněním, např. epilepsií, roztroušenou sklerózou apod.
Neplodnost: Dárcovství vajíček a spermií jako řešení
Autor: Veronika Tůmová