Co napoví naše nehty
V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.
Důkladně si prohlédněte své nehty. Podívejte se, jaký mají tvar, zda se na nich objevují skvrny či rýhy, jestli se nelámou a jakou mají barvu. To vše totiž cosi vypovídá o zdravotním stavu a naší kondici.
Spousta lidí věří, že bílé skvrny na nehtech jsou způsobeny nedostatkem vápníku, a proto se snaží jíst více sladkých mléčných výrobků, čímž si zdravotní stav ještě zhoršují.
Bílé skvrny na nehtech totiž svědčí celkově o nesprávné životosprávě. Pokud by signalizovaly nedostatek minerálních látek, nehty by byly křehké, slabé, lomivé, suché. Bílé skvrny mohou poukazovat i na přebytek některých látek v těle.
Anomálie nehtů - co znamenají
Bílé skvrny – důsledek nesprávné životosprávy, ukládání kyseliny močové v organismu jako důsledek nadměrného příjmu bílkovin, extrémní příjem cukru a jeho nadměrné uvolňování, poruchy funkce slinivky, nadměrný příjem vápníku a jeho ukládání v ledvinách
Svislé rýhy, proužky – oslabení funkce jater, chronická únava, chronické onemocnění střev, špatné trávení
Podélné rýhy – u kuřáků značí hromadění toxinů v organismu
Dírky – špatná funkce sleziny, nedostatek minerálních látek
Přílišná červeň - přebytek červených krvinek
Bledé nehty – projev chudokrevnosti
Modré nehty – objevují se u lidí s nemocným srdcem
Žluté nehty - oslabení jater, žloutenka
Deformace – může znamenat plísňové onemocnění nehtů, nedostatek vitaminů a minerálů
Mnohé o našem zdraví napoví také to, na jakém prstě se změny na nehtech nacházejí. Palec odpovídá mozku a lebce, ukazováček plicím, prostředníček tenkému střevu, prsteníček ledvinám a malíček srdci.
Bílé skvrny na prsteníčku tedy znamenají ukládání vápníku v ledvinách, na prostředníčku nevstřebaný vápník ve střevech a ukazováček vápníková ložiska v plicích.
Pokud jste na svých nehtech něco objevili, co na nich předtím nebylo, není nutné propadat panice. Jedná se pouze o varovný signál a nikdy není pozdě problém napravit.
Dobré je zvýšit příjem vitaminů a minerálů v přírodní podobě – čerstvá zelenina a ovoce. Dále by se měl omezit příjem bílkovin a jednoduchých cukrů a především cigarety, kávu a alkohol. Naopak je dobré zvýšit příjem tekutin, a to nejlépe čistou vodu, a dopřát si delší spánek.
Vnitřní regeneraci můžete podpořit regenerací vnější, což spočívá v pravidelném promazávání nehtů kvalitním olejem.
Autor: Milena Mocková