Anonymní příspěvek
08.07.2009 14:49
Epidurál- je to způsob tlumení bolesti při porodu formou zavedení znecitlivující látky v oblasti bederní páteře. Používá se v případech, kdy je bolest větší než snesitelná. Někdy bývá nezbytná při vícečetném porodu i při porodu císařským řezem
Při epidurální anestezii se znecitliví nervy, které v míšním kanálu odstupují z míchy a vedou do břicha. Výkon trvá přibližně 30 minut a účinek trvá několik hodin, látka se může poté doplňovat. Podává ji anesteziolog do oblasti páteře (vleže na boku), určitě se na anesteziologa informujte, zda v je v nemocnici přítomen.
I přes epidurální anestezii můžete tlačit, musí vám v tom ale pomoci porodní asistentka, která vám řekne, kdy přesně. Nezapomeňte se o epidurální anestezii brzy přihlásit, v momentě, kdy dítě sestoupí do porodních cest, již není možná.
Injekce do páteře
Už jen to slovní spojení zní tak děsivě, že může nastávající maminku tlačit k ukvapenému rozhodnutí - epidurál nikdy! Petru Veselou z Prahy 13 odhodlání opustilo až na porodním sále. „Při prvním porodu jsem se zařekla, že si do sebe nic píchat nenechám. Při představě jehly v zádech mě napadalo, že ani porod nemůže být tak drastický jako tahle metoda. Po mnoha hodinách porodních bolestí už jsem si to ale nemyslela a lékaře naštěstí nijak nezaskočilo, že jsem změnila názor.“
Pokud na epidurál kývnete, bude se dít následující: Lehnete si na bok, co nejvíce vyhrbíte záda v bederní oblasti a tak budete muset chvíli vydržet. Anesteziolog nejdříve znecitliví místo vpichu (což může trochu pálit, ale pak už žádnou bolest neucítíte) a poté vám v tzv. epidurálním prostoru vsune do kanálku jednoho z výběžků míchy tenkou dutou jehlu, kterou poté protáhne katetr (hadičku). Tou je pak zaváděno do těla analgetikum, eventuálně anestetikum. To vše už cítíte jen jako možná trochu nepříjemný tlak. Dávku analgetika je možné doplnit 3-4 krát, a tak je možné se bolesti zbavit až na osm hodin. Pokud máte chorobný strach z jehel, zůstaňte v klidu: vzhledem k tomu, že lékař pracuje v oblasti zad, neuvidíte vůbec nic.
Opravdu nemůžu ochrnout?
Opravdu ne. Stoprocentní záruky vám medicína neposkytne ani v případě mnohem banálnějších zákroků, ale s jistotou lze tvrdit, že ochrnutí na základě mechanického poranění míchy opravdu nehrozí. Z výše uvedeného je zřejmé, že se anesteziolog míchy ani nedotkne.
Odborné prameny uvádějí, že za posledních třicet let nebyl zaznamenán ani jeden případ trvalého ochrnutí po epidurální analgezii. Podle gynekologa a porodníka Doc. MUDr. Antonína Pařízka z Gynekologicko-porodnické kliniky U sv. Apolináře v Praze je strach založen na několika málo případech, které se udály před více než padesáti lety v USA a Velké Británii. „Prokázanou příčinoukomplikací byla ale chybná manipulace s lokálními anestetiky. Nervová poškození způsobovala příměs dezinfekční látky, fenolu, který se do anestetika přimíchal nesprávným zacházením. Lidstvo se z těchto tragédií poučilo a dnes již podobná rizika nehrozí.“
Neublížím dítěti?
Ze všech způsobů tlumení bolesti při porodu (samozřejmě myslíme ty medicínské), je epidurální analgesie k dítěti nejšetrnější. Ve srovnání s nitrožilně podávanými analgetiky se při epidurálu dostane do krevního oběhu matky jen minimální množství použité látky. Její organismus pak dokáže většinu tohoto množství odbourat dřív, než by látka mohla projít placentou k dítěti. Pokud porod probíhá bez komplikací, není důvod se bát o jeho zdraví.
Budu moci tlačit?
K nejčastějším obavám patří ta, že po zavedení epidurálu nebude žena ve spodní části těla cítit vůbec nic. Správně provedená analgezie však skutečně ulevuje pouze od bolesti, čímž se liší od anestezie, tedy úplného znecitlivění. Po epidurálu se budete moci projít, protáhnout se na míči nebo si dojít na záchod. A samozřejmě můžete i tlačit. Děložní stahy budete pravděpodobně vnímat i nadále, jen ne jako bolest, ale jako bezbolestný tlak. Opravdu je možné, že nepřítomnost bolesti nutkání k tlačení trochu zmírní, musíte tedy o to více naslouchat pokynům porodní asistentky, která vám řekne, kdy se do toho máte pořádně opřít.
Eva Kalvodová z Českého Brodu se musela na asistentku zcela spolehnout, přesto porodila bez problémů. „Po epidurálu jsem se během chvilky otevřela na 10 cm. Sestřička mi řekla, že už klidně můžu tlačit, protože jsem otevřená dost, tak jsem tlačila. Že jsem skoro necítila stahy, vůbec nevadilo. Prostě jsem poslouchala sestru a dělala, co mi řekla.“ Pokud je maminka příliš dezorientovaná a tlačení jí nejde, jak by mělo, není problém podávání analgetika zastavit a počkat, až se bolest opět projeví a navede ji opět správným směrem.
Chci si porod užít
Od svých známých možná uslyšíte názor, že porod s pomocí epidurálu je vlastně odfláknutá práce a tu pravou radost můžete zažít, jen pokud si všechno poctivě vytrpíte. To už je osobní názor každé ženy. Samozřejmě máte plné právo epidurál odmítnout a v porodnici vám ho nikdo nemůže nutit. Rozhodujte se však sama za sebe a nenechte se ovlivnit radikálními kamarádkami. Navíc - aby nedošlo k omylu - i při rozhodnutí použít epidurál si porodních bolestí užijete víc než dost, abyste mohla tvrdit, že víte, co to je. Úleva se týká prakticky až doby, kdy jste otevřená na 4 centimetry, a tou dobou už možná budete mít za sebou několik hodin rozbíhajících se stahů. (Pokud budete otevřená na více než 6 cm, možná už ani zavedení epidurálu nestihnete.)
„Při prvním porodu jsem epidurál odmítla,“ vzpomíná Zuzka Černá z Brna. „Když se synek po dlouhých hodinách vydral ven, byla jsem tak vyčerpaná, že jsem sotva zůstávala při vědomí. To se nedá srovnat s druhým porodem, kdy mi díky úlevě od bolesti zůstalo dost sil na to, abych naplno procítila příchod svého dítěte na svět. Nepřipadám si méněcená jen proto, že jsem narození chtěla prožít při smyslech.“
Nevýhody epidurálu
Stejně jako každý medicínský zákrok, má i epidurální analgesie svá úskalí. I když se vedlejší účinky neobjevují často, je lépe o nich vědět předem:
Snížení krevního tlaku a s ním spojená
nevolnost. Pomoci může podávání zvýšeného množství tekutin skrze kapačku.
Při podání větší dávky analgetik může dojít ke znecitlivění močového měchýře a vy se nevyhnete cévkování.
Zkušenému anesteziologovi by se něco takového stát nemělo, ale pokud by došlo k propíchnutí tvrdé pleny chránící míšní prostor, mohou následovat bolesti hlavy.
Pokud byla analgesie nasazena příliš brzy, může dojít ke zpomalení porodu. Někdy je třeba použít oxytocin pro opětovné rozběhnutí kontrakcí.