Japonská masáž shiatsu
Každá dobrá masáž je svým způsobem umění. Terapeut má k dispozici škálu technik, kterými musí citlivě reagovat na klientovy potřeby... Japonská masáž shiatsu vychází z tradiční východní medicíny. Cílem ošetření je navrátit energetickou rovnováhu, co možná nejvíce dodat energii místům slabým a odvést energii z míst, kde je jí příliš...
Takzvaná klasická masáž, odborně nazvaná sportovně rekondiční, bývá mnohdy limitována použitím předem dané sestavy prvků. Větší prostor pro tvořivost nabízejí orientální masáže, například japonské shiatsu.
Význam slova shiatsu je „tlak prsty“. Shiatsu vychází z tradiční východní medicíny. Pracuje se systémem energetických drah a bodů. Cílem ošetření je navrátit energetickou rovnováhu, co možná nejvíce dodat energii místům slabým (často oblasti beder a kříže) a odvést energii z míst, kde je jí příliš (třeba zatuhlá místa na šíji). Všechno souvisí se vším, proto se vždy provádí masáž celého těla.
Terapeut působí na danou tělesnou partii tlakem dlaní, prsty, ale taky třeba lokty, koleny nebo chodidly. Tlak je vytvářen přenášením váhy celého těla.
Klient vnímá příjemné protažení dané oblasti. Při působení na některé body může být tlak až bolestivý, ale i tato bolest bývá vnímána jako „potřebná“. Téměř každý, kdo měl možnost shiatsu vyzkoušet, jej pociťuje jako velmi příjemný zážitek. Lidé popisují pocity jako zklidnění, uvolnění svalového a psychického napětí, nebo také osvěžení. Vnímavějším přináší shiatsu prožitek jednoty celého těla.
Jak probíhá sezení shiatsu?
Úvodní sezení obvykle začíná pohovorem, kdy se terapeut ptá na závažná a dědičná onemocnění, současné problémy a očekávání klienta, ale také na jeho životní styl, pohybové a stravovací návyky, podle potřeby rovněž na rodinnou či pracovní situaci.
Vlastní masáž obvykle trvá 45 – 90 minut. Pracuje se na oblečeném člověku. Klient leží na podložce na zemi. Převažují techniky pomocí tlaku, ale škála může být mnohem pestřejší od prostého držení potřebného místa nebo dokonce bezdotykového působení, kdy se ruce drží nad daným místem, přes strečink, až po intenzivní hnětení nebo proklepávání.
V čem shiatsu pomáhá
Dobrých výsledků se dosahuje při těchto potížích:
- bolesti zad
- problémy s krční páteří
- bolesti hlavy, migrény
- menstruační bolesti a premenstruační syndrom
- někdy u méně závažných potíží vnitřních orgánů, jako třeba zácpa nebo bolesti kolem žaludku
- Výborně zklidňuje podrážděnou nervovou soustavu.
- Úspěšná bývá práce s bolestmi psychosomatického původu.
Shiatsu lze individuálně přizpůsobit každé věkové skupině a každému zdravotnímu postižení. Velmi dobře se uplatňuje ošetření pomocí shiatsu v těhotenství.
Kdy nelze shiatsu podstoupit
- Vyloučena jsou zánětlivá a horečnatá onemocnění a nemoci v akutním průběhu.
- Komplikovaná situace je u nádorových onemocnění.
Vždy záleží na zkušenostech terapeuta.
Shiatsu je o nacházení harmonie mezi terapeutem a klientem. Každé sezení shiatsu je odlišné od ostatních, nejen použitými technikami, ale třeba naladěním klienta, či momentální situací.
Autor: Zuzana Šilhavá