Světový den boje proti malárii
Dnešní den je již po páté označen jako Světový den boje proti malárii. 25. dubna v roce 2008 zahájila OSN aktivní kroky proti této zákeřené infekční chorobě.
Malárie, nazývaná také zimnice, je velmi nebezpečná tropická infekční nemoc. Ročně jí onemocní 300 až 500 milionů lidí, milion nemocných ročně umírá, z toho většina dětí mladších 5 let. Malárii způsobují paraziti, které přenášejí komáři vyskytující se především v tropické a subtropické Africe.
Podle druhu parazita se rozlišují tři druhy nemoci:
- tropická malárie - nejnebezpečnější forma
- třídenní malárie
- čtyřdenní malárie (čtvrtodenní zimnice)
Příznaky malárie
Hlavním příznakem je malarický záchvat, který má tři fáze: první projevy jsou mrazení a třesavka, ty po 10 až 15 minutách vystřídá vysoká horečka (2-6 hodin), po jejím překonání přichází velmi vydatné pocení. Malarické záchvaty se pravidelně vrací po dobu týdnů až měsíců. Vždy po odeznění záchvatu se pacient cítí zdráv.
Další projevy malárie:
- anémie
- bolest hlavy
- světloplachost
- svalové bolesti
- nevolnost
- zvracení
Přestože tyto projevy nejsou nijak specifické, pokud se objeví po pobytu v kritické oblasti, měl by se mít nemocný okamžitě na pozoru.
Boj proti malárii
Světový den boje proti malárii byl vyhlášen na 60. zasedání Světového zdravotnického shromáždění v květnu roku 2007. Předešlé snahy bojovat s malárií byly vždy úspěšné pouze částečně.
Boj proti malárii přitom není až tak složitý. Podstatou je dostupnost moskytiér, léků a účinných repelentních sprejů. Například v Etiopii a Rwandě poté, co se začaly distribuovat miliony kvalitních moskytiér a léků, se počet zemřelých dětí v Etiopii snížil o polovinu, ve Rwandě dokonce o dvě třetiny. Nákup a distribuce jedné moskytiéry, která vydrží více než pět let, stojí deset amerických dolarů.
Ti, co se zabývají touto problematikou, se dále snaží, aby všechna zdravotnická zařízení v daných zemích měla k dispozici efektivní metody prevence a léčby, posílit a rozšířit distribuční kanály a zajistit opatření pro možnost dlouhodobé kontroly a pokud možno úplně eliminovat tuto nebezpečnou nemoc.
Autor: Dominika Škamlová