Zánět hrtanu - laryngitida
Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. Akutní stav, který může mít vážné následky, se týká zejména dětí ve věku do 3 let. U nich je vyšší nebezpečí vážného průběhu onemocnění a jedná se o vůbec nejčastější důvod hospitalizací u kojenců a batolat.
Při laryngitidě je postižena část dýchací trubice tvořící vstup do průdušnice. Zde v důsledku infekce zduří sliznice hrtanu, hrtanové příklopky i hlasových vazů. Mohutně se v těchto místech vytváří hlen. Tím pochopitelně dojde k zúžení dýchací trubice, dýchání se stává namáhavým, objevuje se chrapot, kašel a další přidružené problémy.
Jaký je průběh nemoci?
Onemocnění lze rozdělit na akutní a chronické. Akutní laryngitida je velmi nebezpečným onemocněním s často dramatickým průběhem. Nejčastěji se objevuje právě u malých dětí, u nichž kvůli zúžení dýchacích cest nastává nemožnost dýchat, u dítěte jsou patrné nafialovělé rty a dásně, kašel a horečka.
Chronická laryngitida vzniká po prodělaných vleklých zánětech v různých částech dýchacích cest, po období, kdy byly přetěžovány hlasivky či byly dýchací cesty vystaveny nepříznivým vlivům (kouření, suché, prašné prostředí). Mezi příznaky patří chrapot, škrábání v krku a nucení ke kašli.
Onemocnění se ve zvýšené míře vyskytuje na podzim a v zimě. Pokud dítě trpí onemocněním vícekrát do roka, je vhodné požádat o kompletní imunologické vyšetření. Důvodem by mohla být snížená obranyschopnost organismu a jeho větší náchylnost k nemocem.
Jak léčit laryngitidu?
U laryngitidy je podstatná zejména první pomoc při jejím akutním průběhu u dětí. Doporučuje se dítě zabalit do přikrývek a poté ho nechat vdechovat chladný vzduch (např. z otevřeného okna). Pokud je venku teplo, může pomoci lednička nebo mrazák.
Studený vzduch zabrání vytvoření otoku v hrdle, a tím usnadní dýchání. Dále je třeba přivolat rychlou záchrannou pomoc a do jejího příjezdu poskytovat nezbytnou první pomoc. Je vhodné dítě uklidňovat, aby se průběh ještě nezhoršil.
I pokud není průběh tak dramatický, je lepší poradit se o léčbě s lékařem. Ten vás upozorní na případná rizika a doporučí vhodná opatření.
U laryngitid bývají obvykle předepisovány léky tlumící kašel a rozpouštějící hlen. Antibiotika jsou doporučována spíše výjimečně. Vhodné je při léčbě dodržovat klid na lůžku, nekouřit a zbytečně nenamáhat hlasivky. Léčbu lze podpořit přikládáním obkladů na krk a popíjením teplých nápojů. Přibližně po týdnu nastává zlepšení stavu.
Jak laryngitidě zabránit?
Nejlepší prevencí onemocnění je správná péče o dýchací cesty a zabránění jejich nadměrnému přetěžování. Negativně na ně působí zejména teplý a suchý vzduch. Je tedy vhodné užívat různé zvlhčovače vzduchu do domácností. Základní prevencí by mělo být nekouřit a též se vyhýbat zakouřenému či jinak škodlivému prostředí. Dobré je pracovat na zvýšení své celkové obranyschopnosti.
Autor: Michaela Holá