Vaginální mykóza – kvasinky
Vaginální mykóza potrápí alespoň jednou za život každou ženu a je nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Ženští lékaři ji proto s oblibou nazývají gynekologická rýma. Jak se můžeme bránit proti vaginální mykóze?
Kvasinky jsou mikroorganismy z rodu Candida albicans, které běžně obývají střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen. Za normálních podmínek žijí v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. Pokud ale dojde k narušení přirozené mikroflóry v pochvě, kvasinky se přemnoží a mohou způsobit nepříjemnou vaginální infekci.
Co způsobuje přemnožení kvasinek
- pohlavní styk
- hormonální změny (kvasinky se často přemnoží v těhotenství nebo vlivem hormonální antikoncepce)
- intimní hygiena
- nevhodné oblečení (spodní prádlo by mělo být z přírodních materiálů)
- pojídání sladkostísladké
- užívání léků
- znečištěná střeva
Mnohé ženy se domnívají, že pokud si vezmou do špinavé vody tampon, budou ušetřené infekce. Opak je ale pravdou. Tampon nasákne z vody všechny nečistoty a přenese je dál do pochvy.
Příznaky mykózy
U lehčí formy se objeví mírné svědění zevních rodidel, které se často objevuje asi tři dny před menstruací. Jako takové není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní.
Při těžší formě je svědění úporné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny těmito příznaky:
- zarudnutí pochvy a zevních rodidel
- bílý, tvarohovitý a zapáchající výtok
- otok rodidel
- pálení a řezání při močení
- bolestivý pohlavní styk
Léčba kvasinek
Ve chvíli, kdy se objeví kvasinkové onemocnění, je potřebná, podobně jako u ostatních pohlavních nemocí, léčba obou sexuálních partnerů. Partneři žen, které trpí častými mykózami, jsou ve většině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků. Po dobu léčby je proto nutné používat kondom.
V dnešní době je k dispozici široká škála preparátů. Všechny mají vysokou účinnost, a tak dochází k rychlému ústupu příznaků vaginální mykózy a zničení kvasinek. Lékař ženu vyšetří a většinou předepíše lokální antimykotika v podobě krému, masti, čípků nebo gelů. Léčba trvá 3 až 7 dnů.
Nejčastěji se k léčbě používají čípky, které si žena zavádí každý den (nejlépe večer) do pochvy. Poševní čípek díky tělesné teplotě změkne a rovnoměrně pokryje celou plochu sliznice. Další formou léčby je užívání tablet a tato léčba trvá cca 5 dnů.
Během léčby je nutné více dbát na pitný režim, protože když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu. Proto je třeba při léčbě vypít 2-3 litry vody, aby se mrtvé kvasinky vyplavily z těla.
Autor: Milena Mocková