zdroj: pixabay.com
Křečové žíly

Metličkové žilky - co s nimi?

Jitka Suchánková
30.06.2017

Zná to každá druhá žena, občas i muž. Malinké červené, namodralé nebo fialové žilky různě na těle. Nevypadají vůbec esteticky, připomínají drobnou pavučinku a jsou nepřehlédnutelné. Bohužel na jejich výskytu má značný podíl genetika. Uvádí se dokonce, že dědičnost má vliv až 80%.

Také náš nezdravý životní styl je hnacím motorem tohoto nepěkného stavu - kouření, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu a z toho plynoucí nadváha, hormonální nevyrovnanost organismu. To všechno znamená dobré podhoubí pro vznik metličkových žilek.

Metličkové žilky - je to jen estetický problém?

Bohužel není. Jejich barva je nafialovělá až načervenalá a rozhodně parádu nedělají, ale drobné viditelné žilky jsou pouze jakýmsi předvojem žilní nedostatečnosti a bohužel i následně mnohem větších křečových žil.

Kde se nacházejí metličkové žilky?

Vůbec nejčastěji je najdeme na zevních stranách stehen a bérců. Mohou vyvolávat pocit těžkých nohou nebo jejich bolest, často je nacházíme též v obličeji, zejména na tvářích a okolo nosu. Odborně se jim říká mikrovarixy.

Jak předcházet vzniku a rozšiřování metličkových žilek?

Souvisí to víceméně se zdravým životním stylem, přesto musíme upřímně říct, že absolutní prevence v tomto směru neexistuje.

Pro omezení vzniku metličkových žilek je dobré:

  • Věnovat se sportu nebo delší chůzi - i při sedavém zaměstnání se čas od času protáhnout a procvičit všechny části těla.
  • Dbát na zdravou stravu plnou vitamínů - nekouřit a omezit pití alkoholických nápojů-
  • Nevystavovat se nadmíru slunečním paprskům ani solárnímu záření, protože UV záření poškozuje kolagen v kůži, který tvoří stěny drobných cévek.
  • Pokud možno neužívat hormonální preparáty.

Metličkové žilky - existuje řešení?

Existují dva hlavní způsoby odstranění metličkových žilek, jedná se o sklerotizaci a laser.

Sklerotizace

Sklerotizace je injekční metoda, kdy se do žilek vstříkává speciální roztok, který zničí obsah žilek a ty se následně samy vstřebají.

Laserové ošetření

Je vhodné pro nejmenší metličkové žilky a pavučinky, dostane se do hloubky bez porušení kůže a bez nutnosti následné komprese jako u předchozí sklerotizace. Je to metoda vyžadující vyšší finanční zatížení a bohužel zdravotní pojišťovny ji nehradí. Zákrok stojí podle velikosti a množství žilek zhruba do 4 tisíc Kč. Laserové ošetření nelze použít při onkologickém onemocnění pacienta, při extrémně opálené kůži, při poruchách srážlivosti krve nebo při užívání léků citlivých na světlo.

Bohužel u metličkových žilek dochází velice často k recidivám. Je nutné provádět ošetření ať už první nebo druhou metodou co možno nejdříve, aby nedošlo k velkému rozšíření metliček nebo dokonce k zanedbání léčby.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

10 tipů na bezpečnou domácnost pro batole
Ledvinové kameny - znáte varovné příznaky?

Další články

5 tipů, jak předcházet chronické únavě pomocí bylinek
Nemoci a léčba

5 tipů, jak předcházet chronické únavě pomocí bylinek

20.06.2017

Únava nás provází zcela běžně, její příznaky pociťujeme tak často a v důsledku tolika faktorů, že se jí málokdy zabýváme. Problém nastává, pokud symptomy únavy nepřechází ani po še ...