Den lékařů, seniorů a kávy
Na první říjnový den připadá několik významných či mezinárodních dnů, které nějakým způsobem souvisí se zdravím a zdravým životním stylem.
Mezinárodní den lékařů
Den lékářů se slaví od roku 1984 z podnětu Mezinárodního hnutí lékařů za odvrácení jaderné války.
Mezinárodní den seniorů
OSN vyhlásila Mezinárodní den seniorů roku 1991. Důvody a souvislosti jsou jasné - lidé se dožívají stále vyššího věku a kromě nemocí přináší stáří spoustu pozitivního. Je velkým přínosem pro společnost především díky zkušenostem, znalostem, životní moudrosti.
Přesto se stává, že rodiče či prarodiče odkládáme do různých sociálních či nemocničních zařízení, zapomínáme na to, co vše nám dali během našeho života, kolik zkušeností, rad a povzbuzení v těžkých situacích, a že bychom jim alespoň něco z toho měli vrátit v podobě zájmu, pomoci a psychické podpory.
O péči o seniory si přečtěte na Zdravě.cz v článku Zdravotní péče o seniory u nás.
Světový den vegetariánství a vegetariánů
Severoamerická vegetariánská společnost vyhlásila tento den roku 1977. Smyslem dne vegetariánů je seznámit lidi s výhodami vegetariánství, ukázat alternativní možnosti stravy, poradit s výběrem a přípravou vegetariánských pokrmů.
Informace o vegetariánství najdete v článku Vegetariánství - život bez masa.
Mezinárodní den kávy
Oslavy tohoto světově proslulého nápoje probíhají například v Rakousku, Japonsku a také v České republice.
Káva je všeobecně považována za povzbuzující nápoj, pochutinu, pití kávy je pro mnohé společenský rituál. Někteří lidé si nedokážou bez kávy představit posezení s přáteli či vzácné chvilky s rodinou, jiní bez kávy nemohou začít běžný pracovní den.
V poslední době se navíc stále častěji mluví i o pozitivních účincích kávy na zdraví.
Káva obsahuje antioxidanty, které brání předčasnému stárnutí buněk, posilují nervový a imunitní systém. Káva dokonce obsahuje více antioxidantů než kakao nebo zelený čaj.
Některé studie prokázaly význam kávy jako prevenci před vznikem diabetu II. stupně.
Kofein patří mezi nejužívanější psychostimulační látky, je proto pravděpodobné, že pravidelné pití kávy působí jako prevence proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. V současnosti probíhá řada klinických studií, které se zabývají možností terapeutického využití kofeinu v boji proti těmto onemocněním.
Světový den cyklistiky
Cyklistika patří v posledních letech k nejrozšířenějším sportům vůbec. Stále více měst a obcí se snaží zlepšovat staré a budovat nové cyklostezky, aby cyklistika nebyla nebezpečným sportem.
Více si o cyklistice přečtete v článku Cyklistika baví Čechy nejvíce.
Světový den informovanosti o virové hepatitidě
Tento den si připomínáme od roku 2004 díky Světové zdravotnické organizaci a pacientům s nemocemi jater. Hepatitida, nemoc špinavých rukou, nesprávně nazývaná žloutenka (žloutenka je pouze projev této nemoci) sužuje 600 milionů lidí na celém světě. Proto je velmi důležitá osvěta, aby se tento počet nezvyšoval, ale snižoval.
Seznam článků o hepatitidě (žloutence) najdete na této stránce.
Autor: Dominika Škamlová