Čaje nečaje – rooibos a honeybush
Bez voňavého šálku čaje si mnoho lidí běžný život nedovede představit. Bohužel ne pro každého je vhodný kofein, který je obsažen v černém, ale i v zeleném čaji. Naštěstí však existují čaje "nečaje" - rooibos a honeybush. „Nečaje“ proto, že pocházejí z jiných rostlin než pravý čaj, Camelia sinensis.
Rooibos a honeybush jsou nejen výtečnou alternativou k černému čaji, ale navíc mají mnoho příznivých zdravotních účinků a svou chutí a vůní představují skutečný požitek.
Rooibos a honeybush mají mnoho společného. Oba pocházejí z Jihoafrické republiky, oba obsahují jen minimální množství kofeinu a taninu, tedy tříslovin, zato mnoho prospěšných látek. Jsou tedy vhodné pro děti, osoby trpící hypertenzí, lidi citlivé na kofein, nemocné s trávicími problémy včetně žaludečních vředů.
V obou případech se zpracovává celá rostlina, všechny její části. Lze je používat fermentované i nefermentované. Z nefermentovaného, tzv. zeleného rooibosu, se připraví světle žlutý nápoj. Zbarvení nálevu fermentovaného rooibosu a honeybushe je typicky červenohnědé.
Lze je používat jako součást pitného režimu, díky svým smyslovým vlastnostem mohou velmi dobře zastoupit zdravotně problematičtější černý čaj. Můžeme je zjemnit mlékem, cukrem, cukrkandlem i ochutit citrónem, ovocem či sirupem. Příjemně chutnají horké i studené. Zvláště honeybush se díky své nasládlé chuti dá bez problémů popíjet i neslazený.
Rooibos
Rooibos pochází z rostliny Aspalathus linearis. Obsahuje podstatné množství železa v obzvlášť lehce vstřebatelné formě, lze jej tedy preventivně užívat proti chudokrevnosti. Proto je velmi vhodný pro těhotné a kojící ženy, ženy se silným menstruačním krvácením, pro osoby fyzicky těžce pracující a pro sportovce.
Dalším přínosem je obsah fluoru. Posiluje zubovinu a chrání proti zubnímu kazu. Působení fluoru obsaženého v rooibosu při celodenním popíjení je účinnější než několikaminutové čištění zubů zubní pastou s obsahem fluoru. Z dalších minerálních látek najdeme měď, sodík, draslík, vápník, zinek, hořčík.
Jako antioxydanty působí vitamín C a rutin. Querzitrin podporuje vznik hormonu serotoninu, tím pomáhá při depresích a poruchách spánku. Rooibos účinkuje proti virům, bakteriím a plísním.
Honeybush
Honeybush se získává z rostliny Cyclopia intermedia. Na rozdíl od rooibosu se zatím získává pouze z divoce rostoucích keřů, jedná se tedy o ryze přírodní produkt. Obsahuje velké množství minerální látek – železo, vápník, zinek, draslík, hořčík, mangan, měď, sodík. Působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.
Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi. Honeybush tedy působí příznivě při diabetes. Rovněž pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Používá se proti nechutenství. Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy.
Honeybush prokazuje příznivé účinky také při nachlazení a chřipce, při zánětech obecně, při průjmech a křečích. Působí močopudně a antidepresivně, zklidňuje nervovou soustavu. Pomocí honeybushe lze předcházet civilizačním chorobám, například nádorovým nebo kardiovaskulárním onemocněním.
Pijete tyto druhy "čajů"? Věděli jste o jejich účincích?
Autor: Zuzana Šilhavá