Iyengar jóga
Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahuje cvičení ásan (pozic) a pránájámu (dechová cvičení). V dnešním uspěchaném světě vám právě ona může pomoci získat potřebnou energii a obnovit psychickou vyrovnanost.
Jak již název říká, tato metoda byla vyvinuta indickým učitelem B. K. S. Iyengarem, který systematizoval přes 200 klasických jógových ásan. Jedná se o metodu velmi systematickou a progresivní, která zdůrazňuje přesnost, detailní správnost a bezpečnost. Je kladen důraz na řazení pozic, přičemž větší účinek má jejich provádění v určitém doporučovaném sledu.
Počátky Iyengar jógy
Iyengar v mládí trpěl mnoha nemocemi. V 16 letech ho jeho známý seznámil s jógou a on se jí začal věnovat. Od roku 1936 jógu vyučuje. Stal se uznávaným učitelem a v roce 1952 se seznámil s Yehudi Menuhinem. Díky tomuto setkání uvedl jógu též do západního světa. Iyengar se poté dostává do Anglie, kde vyučuje a jeho hodiny se těší velké oblibě.
Jelikož chtěl s jógou seznámit co největší množství lidí, roku 1975 otevřel v Puně svůj institut – Ramani Iyengar Memorial Yoga Institute. Nyní jsou po světě stovky Iyengarových institutů, kde se jeho metoda vyučuje.
Výhodou je, že pozice mohou cvičit lidé na všech úrovních jógy, je tedy vhodná i pro úplné začátečníky. Nejlepší je vyčlenit si pro cvičení určitou část dne a cvičit pravidelně denně ráno či večer dle toho, jak vám to vyhovuje.
Účinky Iyengar jógy
- získání flexibility, síly
- povzbuzení mysli
- dodání kontroly ve všech aspektech života
- dosažení klidu a vyrovnanosti
- podpora správného držení těla a správného dýchání
Každá jógová pozice vyžaduje nutné svalové napětí, protažení a relaxaci. Cílem je samozřejmě správné provedení, které zajistí příznivý vliv na klouby, ale také na vnitřní orgány, oběhový i endokrinní systém.
Při Iyengar józe je též prostor pro využití různých pomůcek. Ty vám mohou pomoci snadněji dosáhnout požadovaných pozic a zaručí též jejich správné provedení. Mezi pomůckami lze nalézt různé bloky z pěnové hmoty, židle, deky či pásky. Tyto pomůcky znamenají usnadnění pro začátečníky i jistotu správného provedení pro pokročilé. Při cvičení je důraz kladen i na plný jógový dech.
Autor: Michaela Holá