Ječné a vlčí zrno
Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který má čtyři typické projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).
Příznaky ječného zrna
Prvními příznaky vzniku ječného zrna (hordeolum) jsou nepříjemné pocity v oku a jeho okolí. Dotyčného to nutí častěji mrkat, má pocit, že mu do oka něco spadlo a že se toho nemůže zbavit. Dostavují se také pocity bolesti oka, řezání, pálení jsou běžné. Víčko může zrudnout a mírně napuchnout, na místě zánětu se začíná tvořit červený váček, pod nímž je ukryt absces s hnisem.
Prevence
Prevence ječného zrna spočívá především v dodržování hygienických pravidel:
- Čistota rukou. Pravidelné a časté umývání rukou mýdlem a proudem teplé vody zajistí, že na rukou, které mají tendence se mimoděk dotýkat očí, nebudou ulpívat bakterie, které mohou ječné zrno způsobit.
- Zamezit častému dotýkání očí, protírání apod. Je nutné to hlídat hlavně u dětí a alergiků. Tření očí může být i naučený zlozvyk.
V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo uzraje, praskne a zmizí.
Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává 2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno sterilně nařízne, což umožní výtok hnisu. Toto naříznutí se provádí v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).
Někdy se také doporučuje odstranění řas, což usnadní vytékání obsahu zrna.
Komplikace ječného zrna
K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu (zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.
Vlčí zrno
Vlčí zrno je podobný typ choroby, pro laika jsou ječné a vlčí zrno těžko rozlišitelné, ale rozdíl mezi nimi je. Vlčí zrno (chalazion) se od ječného liší typem žlázy, kterou postihuje, a navíc vlčí zrno není na rozdíl od ječného infekční.
Vlčí zrno je malé zatvrdnutí, na rozdíl od ječného zrna postihuje hluboké žlázy. Často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout. Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem – vyškrábnutím.
Setkali jste se někdy s tímto onemocněním?
Autor: Lucie Regenermelová