Jaké jsou příčiny neplodnosti?
Neplodnost postihuje stejnou měrou muže jako ženy. Odborníci hovoří o zhruba 40 procentech neplodných lidí. O neplodnosti mluvíme, pokud i po ročním pravidelném nechráněném styku nedojde k otěhotnění.
Po této době je vhodné navštívit některou z klinik reprodukční medicíny a nechat si zjistit příčinu neplodnosti. To, že máme jedno dítě počaté normální cestou, ještě nevylučuje fakt, že bychom u dalších mohli potřebovat odbornou asistenci při otěhotnění, ale také naopak – první dítě bylo počato s touto dopomocí, ale další otěhotnění se už daří (mnohdy nečekaně) přirozenou cestou.
Jaké jsou příčiny neplodnosti
Příčin neplodnosti nebo problémů s otěhotněním je mnoho. Vliv mají také naše genetické vklady. Podstatný je ovšem i životní styl a věk ženy i muže, nadváha nebo extrémně nízká váha, nedostatek pohybu, kouření, alkohol, případně drogy.
Věk
U žen je ideální doba k otěhotnění mezi 23. a 33. rokem života. S vyšším věkem plodnost klesá. U mužů věk nehraje tak zásadní roli, ale je třeba si uvědomit, že ve vyšším věku mohou mít muži větší problémy s erekcí a ejakulací. Navíc se značně zhorší kvalita spermií.
Kouření
Kouření u žen má vliv nejen na kvalitu vajíček, ale i na snížení hladiny hormonu estrogenu. Snižuje se šance na otěhotnění, ale může díky němu také docházet k potratům.
Muži – kuřáci mívají zvýšený počet poškozených spermií s nižší pohyblivostí.
Stres
Stres je zlý pán pro všechna onemocnění. Mluvíme samozřejmě o stresu dlouhodobém.
- Hmotnost. Obě krajní varianty, ať už obezita, nebo příliš nízká hmotnost, vedou k hormonální nerovnováze u žen. Také ženy, které výrazně a rychle zhubnou, tím mohou snížit svou šanci na těhotenství.
U mužů nízká hmotnost nevadí, zato při obezitě se snižuje hladina testosteronu, což může vést až ke ztrátě chuti k sexu.
Mužská neplodnost
- Mužská plodnost nejvíce závisí na kvalitě spermií. V důsledku nezdravého životního stylu může u některých mužů dojít ke snížení počtu spermií nebo ke snížení jejich pohyblivosti. Takové spermie potom mohou hůře pronikat děložním hrdlem a oplodnit vajíčko.
- Genetické problémy, poruchy produkce hormonů, autoimunitním onemocnění nebo neprůchodnost vývodných cest mužského pohlavního ústrojí.
- Poruchy v ejakulaci.
- Anatomicképroblémy, jako je například rozšíření žilních pletení v šourku (varikokéla), při kterém dochází ke zvýšení teploty varlat a negativnímu ovlivnění tvorby spermií.
- Zánětlivá onemocnění (chlamydie, trichomonády, ureaplasmata, mykoplasmata apod.).
- Mnohdy nemusí být příčina neplodnosti odhalena vůbec (tzv. idiopatický faktor).
Ženská neplodnost
- Věk - hlavní faktor plodnosti ženy. Se zvyšujícím se věkem se snižuje počet a kvalita vajíček. První známky snižující se plodnosti se objevují kolem 35. roku, po 40. roce se plodnost snižuje velmi výrazně.
- Anovulace - porucha zrání a uvolňování vajíček.
- Poškození funkce vejcovodů způsobené zánětem.
- Operace v malé pánvi - bývají příčinou vzniku srůstů.
- Endometrióza - děložní sliznice se nachází v podobě cyst i mimo děložní dutinu, nejčastěji v malé pánvi a na vaječnících.
- Protilátky produkované tělem ženy.
Existuje řada bylinkových preparátů, které mají napomoci otěhotnění, nicméně pokud se to ani tak nedaří, je nejvhodnějším způsobem začít se dotazovat a žádat o radu gynekologa.
Foto: Sxc.hu
Autor: Jitka Suchánková