Obezita batolat: Tipy, jak jí předejít
Při sestavování jídelníčku pro své dítě dbejte na to, aby v něm byly zastoupeny všechny důležité látky, které jsou pro vývoj dětského organismu nezbytné. Obezita celosvětově narůstá, a to bohužel i u dětí. Věděli jste, že každé obézní dítě si základ nadváhy založí v prvních třech let života? A ptáte se, kdo za to může? Hlavně rodiče!
Stravovací návyky dětí
Kojenci a batolata mají stravování díky maminkám ještě pod kontrolou. Pokud jste rozumná maminka, která dbá na zdraví svého dítěte a stravu neberete na lehkou váhu, do jednoho roku se určitě vyhněte sladkostem, tučným a velmi slaným jídlům. O něco horší situace nastává později ve školce, škole apod. Zásadním problémem v pozdějším věku je, že téměř polovina dětí nesnídá, buď nemají čas, jak říkají, nebo po ránu nemají na jídlo chuť. Pak nastává situace, kdy do školky či školy přijdou hladové a energii potřebnou pro školní činnosti získávají z tukových zásob. Jakmile se pak hladové dítě nají, většina potravy se zpracuje právě na doplnění chybějícího - tedy tuku v těle. Hlavní pravidlo tedy zní: Snídat!
Má-li vaše dítě problém s váhou, zařaďte do jídelníčku spoustu zeleniny, ovoce, snažte se, aby jedlo alespoň 5x denně a co nejméně energetická jídla. Do jídelníčku "otesánka" rozhodně nepatří kalorická jídla jako hranolky, tučné pečivo, polotovary, cukrářské výrobky, chipsy, majonézy, tučné maso (kachna, husa, uzeniny) a tučné sýry. V dětství však zapomeňte na pojem "dieta". Je to naprosto nevhodné! Malé dítě musí jíst často, vyváženě a včetně zdravých tuků a kvalitních sacharidů.
Potíže s jídlem u malých autistů. Jak dětem s PAS pomoci při stravování?
Prevence obezity v dětském věku
Spousta faktorů, které ukazují na budoucí tloušťku, je dána geneticky, ale na geny nelze vše svádět. Důležitá je strava maminky v těhotenství, ale i to, zda jste dlouho či vůbec dítě kojily. Kojené děti jsou i v dospělosti nejen méně nemocné, ale také mnohem méně zápasí s kily navíc. Každopádně byste ale měly mít na paměti, že pokud začnete dítě už v kojeneckém věku překrmovat (u nekojeného dítěte to jde poměrně snadno), zakládáte mu tak možná na budoucí nadváhu.
Důležitý je samozřejmě pravidelný pohyb. Už odmalička se s dětmi pravidelně hýbejte, choďte na procházky, hrajte nejrůznější hry s míčem, jezděte na kole, koloběžce apod. Uvidíte, že problémy s váhou mít děti nebudou.
Zdravé mikulášské mlsání: Dobroty, které vaše děti zaručeně potěší
Následky dětské obezity
Psychologické následky
Nebudete si nic nalhávat, když si přiznáte, že dítě, které je prostě silné, má mezi svými vrstevníky velmi těžkou situaci. Ostatní děti se mu posmívají, což vede k nízké sebedůvěře, introverzi a často horším výsledkům ve škole. Nejlepší pomocí je jít příkladem, tzn. zdravějším životním stylem, který při učení dítěte zdravému stravování hraje nejdůležitější roli.
Riziko pozdějších onemocnění
Onemocnění vznikající následkem nadváhy a obezity se objeví samozřejmě až v pozdějším věku. Patří sem riziko zvýšené hladiny cholesterolu, vysokého krevního tlaku, riziko cukrovky, kostních a kloubních onemocnění, často jsou výsledkem i kožní potíže a nekvalitní spánek.
Autor: Michaela Chylková