Hemeroidy - prevence a léčba
Hemeroidy nejsou samotným názvem onemocnění, jak by se mohlo zdát. Jsou to tzv. žilní pletence v oblasti konečníku. Při jejich onemocnění, tedy zvětšení a zduření, nastávají velmi nepříjemné a bolestivé potíže.
Bolest v této oblasti samozřejmě navodí i problém s vyprazdňováním. Vzhledem k intimnosti postižených tělesných partií bývá toto onemocnění zátěžové i na psychiku. Mnoho pacientů má navíc nepřekonatelné zábrany navštívit lékaře.
Rizikové faktory onemocnění hemeroidů
- obezita (zátěž na cévy)
- nedostatečná hygiena v intimních partiích
- nedostatek pohybu (sedavé zaměstnání, nedostatek aktivního odpočinku)
- častá zácpa nebo průjem
- častá jízda na kole
- vysoký nebo kolísavý krevní tlak, křečové žíly
- nadměrný přísun alkoholu, kofeinu a nikotinu
- špatná celková životospráva a způsob stravování (nedostatek vitamínů, tučná a kořeněná jídla)
Příznaky onemocnění
Hemeroidy nebo také hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. Vnější jsou v okolí konečníku a je možné je nahmatat, vnitřní se při častém podráždění projevují řadou příznaků:
- bolest, svědění, zduření, mokvání
- krvácení z konečníku (jasně červená krev je obvykle patrná na toaletním papíře)
- vyhřeznutí, někdy i s částí sliznice konečníku
- stolice může obsahovat hlen
Průběh vyšetření
Při podezření na onemocnění hemeroidů je rozumné potlačit zábrany a svěřit se do rukou odborníka. Provádí se hmatem rychlé a bezbolestné vyšetření konečníku a následuje léčba. Někdy se přistoupí i k tzv. testu na okultní krvácení, a to ze stolice, ze které je nutno odebrat vzorky, což udělá pacient sám, v klidu a v domácím prostředí.
Pokud se problém zdá být vážnější, je pacient poslán k odbornému vyšetření na rektoskopii. Zde se provádí vyšetření pomocí optického přístroje zavedeného do tlustého střeva, zjišťuje se stav povrchu sliznice a přítomnost možných nežádoucích útvarů, provádí se histologická vyšetření.
Hemeroidy v těhotenství
V těhotenství se přirozeně zvyšuje riziko tohoto onemocnění následkem přibývání na váze i objemu, a tím vyvíjení tlaku na cévy v rizikových partiích. Kromě toho většina budoucích maminek obvykle trpí zácpou, která je dalším rizikovým faktorem. Dále sem patří např. zvětšující se děloha a tlak na střeva a břišní cévy a aktivní tlak v průběhu porodu.
I v těhotenství je proto nutný přiměřený pohyb, mírné cvičení, dostatek zeleniny a ovoce, pitný režim. Pokud se problémům s hemeroidy ani tak nepodaří předejít, existuje účinná léčba formou mastí, čípků nebo koupelí. Po uplynutí šestinedělí potíže obvykle samy odezní.
Léčba a prevence
Lidé trpící některými příznaky onemocnění obvykle nejprve přistoupí k samoléčbě. V lékárnách je naštěstí dostatek přípravků, kterými si můžete sami pomoci. K dostání je celá řada mastí, krémů a čípků, doporučují se také hypermanganové koupele, nebo sedací koupele např. v odvarech z dubové kůry nebo heřmánku.
Pokud potíže přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je nutné překonat ostych a podstoupit vyšetření. Existuje několik relativně jednoduchých chirurgických zákroků, např. podvázání cév, použití elastických kroužků na jednotlivé uzly, ale i ošetření pomocí laseru nebo tekutého dusíku.
Prevence pak samozřejmě spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům, popsaným výše.
Autor: Veronika Tůmová