Gynekologické výtoky
Gynekologické výtoky jsou častým problémem, se kterým ženy vstupují do ordinace gynekologické ambulance. Způsobují svědění, pálení, někdy i zapáchají, jejich opakovaný výskyt může být frustrující a narušovat intimní život ženy.
Nejčastěji jde o zánět způsobený kvasinkovými a plísňovými mikroorganismy. Poševní vlhkost je v pořádku, pokud je však provázena nepříjemnými pocity svědění, pálení, zarudnutí, výtokem bělavé nebo výraznější barvy a dalšími obtížemi, mělo by se přistoupit k řešení.
Příčiny gynekologických zánětů
Příčinou zánětu doprovázeného výtokem bývají kvasinky např. typu Candida albicans, plísně, chlamydie, mycoplasma, streptokok aj. Někdy mohou zánět způsobit i některá antibiotika nebo hormonální antikoncepce. Náchylnější k jeho vzniku jsou pacientky s diabetes, s oslabenou imunitou a také s hormonální nerovnováhou - záněty se často objevují v těhotenství nebo v průběhu menopauzy.
Mezi vnější rizikové faktory patří nedostatečná hygiena, časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk, zavádění cizích těles do pochvy apod.
Výtoky bývají mléčně bílé, žluté nebo i nazelenalé barvy a v některých případech i nepříjemně zapáchají. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, vzniklou přemnožením mikroorganismů zajišťujících přirozeně kyselé prostředí v pochvě.
Přirozený poševní výtok
Pokud ženu netrápí žádný z výše uvedených symptomů, jako svědění, pálení atd., nemusí se znepokojovat mírnou nebo občasnou vlhkostí na spodním prádle. Jde o přirozený poševní výtok, který má svou funkci a svá pozitiva.
Obvykle čirý sekret bez zápachu čistí a ochraňuje poševní výstelku před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost pak také usnadní a zpříjemní pohlavní styk, na některé muže navíc působí vzrušivě díky obsahu feromonů.
Některé ženy se však v této souvislosti nemohou zbavit potřeby neustálé, přehnané hygieny, čímž si mohou způsobit nemalý problém.
Pozor na tampony a nadměrnou hygienu
Příliš časté a pečlivé vymývání, výplachy apod. mohou narušit přirozenou ochrannou mikroflóru v poševní oblasti. Stejně tak používání tamponů i mimo dny menstruace ve snaze docílit maximální čistoty může mít dokonce opačný efekt.
Tampony jsou totiž navrženy ke vstřebávání a v tomto případě “vysají“ i potřebnou a přirozenou vlhkost, vysuší poševní stěny, a zhorší tak příznaky dosavadního výtoku, jelikož pochva začne pro svou ochranu a udržení vlhkosti produkovat mnohem víc sekretu než předtím. Z toho pak mohou vzniknout nepříjemná podráždění poševních stěn a infekce.
Podezření na pohlavní nemoc?
Pokud váš poševní výtok náhle změnil barvu nebo konzistenci, nebo se objevuje v neobvykle větším množství, navštivte lékaře a žádejte vyšetření.
Důvody mohou být nejrůznější, třeba i těhotenství nebo hormonální antikoncepce, v horším případě však může jít o nakažení pohlavně přenosnou nemocí, jako je např. trichomoniáza nebo kapavka.
Léčba a prevence poševních výtoků
První pomocí bývají obvykle volně prodejné antimykotické masti, s aplikátorem pro snadnější vnitřní zavádění, nebo antibakteriální roztoky pro výplachy pochvy, které potlačují zánět, otoky a pálení. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.
V případech, kdy příčinou může být pohlavní nákaza, se přistupuje k léčbě antibiotiky. Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se doporučuje několik zásad:
- nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
- nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
- tampony používejte jen výjimečně
- nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
- omezte dlouhé, horké koupele
- snižte příjem cukru, soli a koření
- dbejte na hygienu po pohlavním styku
Autor: Veronika Tůmová