Gynekologická onemocnění

Gynekologické výtoky

Veronika Tůmová
30.03.2012

Gynekologické výtoky jsou častým problémem, se kterým ženy vstupují do ordinace gynekologické ambulance. Způsobují svědění, pálení, někdy i zapáchají, jejich opakovaný výskyt může být frustrující a narušovat intimní život ženy.

Nejčastěji jde o zánět způsobený kvasinkovými a plísňovými mikroorganismy. Poševní vlhkost je v pořádku, pokud je však provázena nepříjemnými pocity svědění, pálení, zarudnutí, výtokem bělavé nebo výraznější barvy a dalšími obtížemi, mělo by se přistoupit k řešení.

Příčiny gynekologických zánětů

Příčinou zánětu doprovázeného výtokem bývají kvasinky např. typu Candida albicans, plísně, chlamydie, mycoplasma, streptokok aj. Někdy mohou zánět způsobit i některá antibiotika nebo hormonální antikoncepce. Náchylnější k jeho vzniku jsou pacientky s diabetes, s oslabenou imunitou a také s hormonální nerovnováhou - záněty se často objevují v těhotenství nebo v průběhu menopauzy.

Mezi vnější rizikové faktory patří nedostatečná hygiena, časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk, zavádění cizích těles do pochvy apod.

Výtoky bývají mléčně bílé, žluté nebo i nazelenalé barvy a v některých případech i nepříjemně zapáchají. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, vzniklou přemnožením mikroorganismů zajišťujících přirozeně kyselé prostředí v pochvě.

Přirozený poševní výtok

Pokud ženu netrápí žádný z výše uvedených symptomů, jako svědění, pálení atd., nemusí se znepokojovat mírnou nebo občasnou vlhkostí na spodním prádle. Jde o přirozený poševní výtok, který má svou funkci a svá pozitiva.

Obvykle čirý sekret bez zápachu čistí a ochraňuje poševní výstelku před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost pak také usnadní a zpříjemní pohlavní styk, na některé muže navíc působí vzrušivě díky obsahu feromonů.

Některé ženy se však v této souvislosti nemohou zbavit potřeby neustálé, přehnané hygieny, čímž si mohou způsobit nemalý problém.

Pozor na tampony a nadměrnou hygienu

Příliš časté a pečlivé vymývání, výplachy apod. mohou narušit přirozenou ochrannou mikroflóru v poševní oblasti. Stejně tak používání tamponů i mimo dny menstruace ve snaze docílit maximální čistoty může mít dokonce opačný efekt.

Tampony jsou totiž navrženy ke vstřebávání a v tomto případě “vysají“ i potřebnou a přirozenou vlhkost, vysuší poševní stěny, a zhorší tak příznaky dosavadního výtoku, jelikož pochva začne pro svou ochranu a udržení vlhkosti produkovat mnohem víc sekretu než předtím. Z toho pak mohou vzniknout nepříjemná podráždění poševních stěn a infekce.

Podezření na pohlavní nemoc?

Pokud váš poševní výtok náhle změnil barvu nebo konzistenci, nebo se objevuje v neobvykle větším množství, navštivte lékaře a žádejte vyšetření.

Důvody mohou být nejrůznější, třeba i těhotenství nebo hormonální antikoncepce, v horším případě však může jít o nakažení pohlavně přenosnou nemocí, jako je např. trichomoniáza nebo kapavka.

Léčba a prevence poševních výtoků

První pomocí bývají obvykle volně prodejné antimykotické masti, s aplikátorem pro snadnější vnitřní zavádění, nebo antibakteriální roztoky pro výplachy pochvy, které potlačují zánět, otoky a pálení. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.

V případech, kdy příčinou může být pohlavní nákaza, se přistupuje k léčbě antibiotiky. Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se doporučuje několik zásad:

  • nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
  • nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
  • tampony používejte jen výjimečně
  • nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
  • omezte dlouhé, horké koupele
  • snižte příjem cukru, soli a koření
  • dbejte na hygienu po pohlavním styku

Autor: Veronika Tůmová

Kyselina listová
Když obezita zabíjí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.