zdroj: Shutterstock.com
Gynekologická onemocnění

Co je to kyretáž dělohy a kdy je zapotřebí?

Veronika Tůmová
21.08.2020

Kyretáž dělohy, lidově také „výškrab“, je krátký a relativně nenáročný gynekologický výkon, který je prováděn pod celkovou anestezií. Do děložní dutiny je při něm zavedena kyreta - speciální operativní nástroj ve tvaru lžíce, kterým lékař odebere část děložní sliznice za účelem histologického vyšetření, nebo provede odstranění celkového obsahu dělohy, obvykle v souvislosti s určitým poporodním problémem a při tzv. zamlčeném potratu.

Jedná se o odstranění zbytků placentární tkáně, a to buď po porodu, po potratu nebo zamlklém těhotenství. Výkon je prováděn v krátké celkové anestezii a často v ambulantním režimu. Před operací je však potřeba podstoupit obvyklé předoperační vyšetření.

Jak probíhá kyretáž dělohy a jaký je rozdíl mezi kyretáží a revizí?

Tato gynekologická operace trvá přibližně 10 - 15 minut. Po dezinfekci zevních rodidel a pochvy dojde k rozšíření děložního hrdla pomocí tzv. dilatátorů. Při odebírání vzorků sliznice je získaný materiál odeslán na histologické vyšetření. Pokud jde o rozdíl mezi kyretáží a revizí dělohy, jde vlastně o velmi podobný operační výkon, ale kyretáž má obvykle diagnostický charakter, zatímco revize má téměř vždy souvislost s těhotenstvím nebo potratem. Jedním z důvodů, proč je potřeba provést kyretáž, je samovolný potrat, nebo také tzv. zamlklé těhotenství, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet, ale nedojde k jeho samovolnému vypuzení.

Kyretáž po porodu nebo v období menopauzy

Kyretáž přichází v úvahu také po porodu, zejména při problémech s placentou, která alespoň částečně zůstala uvnitř dělohy. Revize děložní dutiny se však provádí také při podezření na polyp, myom nebo nádor, případně kvůli silné menstruaci v období menopauzy. Nejméně 14 dní po výkonu je třeba dodržovat pohlavní abstinenci a zvýšenou hygienu zevních rodidel. Slabé krvácení by mělo vymizet do týdne, první menstruace po výkonu se dostaví za 4-6 týdnů.

Rekonvalescence po kyretáži a možné komplikace

Po operaci je pacientka zhruba 2-3 hodiny sledována na tzv. dospávacím pokoji, poté je, nejlépe s doprovodem, propuštěna domů. Rekonvalescence trvá 5 až 7 dnů. Komplikace nejsou časté, ale i tak je dobré být na ně upozorněna. Jsou obvykle spojeny s celkovou anestezií, ale i se samotným zákrokem, kdy může dojít k poranění cévky či k proniknutí kyrety děložní dutinou děložní. Někdy dochází také k silnému krvácení. Mezi další komplikace patří také nitroděložními srůsty, které znesnadňují operaci.

Co se děje v umělém spánku?

Kdy je možné zase otěhotnět?

Z biologického hlediska je sice možné po kyretáži znovu otěhotnět už po první ovulaci, tzn. již během prvního měsíce po výkonu, obvykle se však doporučuje s dalším plánovaným těhotenstvím počkat, a to minimálně dva až tři měsíce. Vždy záleží na celkovém zdravotním stavu ženy a pak i na doporučení lékaře. Alternativou kyretáže je hysteroskopie, což je endoskopické vyšetření děložní dutiny, které je na rozdíl od kyretáže prováděno pomocí optiky.

Jednodenní chirurgie a následná péče v kruhu rodiny

Autor: Veronika Tůmová

Přírodní koupaliště: Jak se vyvarovat nepříjemným zdravotním následkům?
Objevte léčivou sílu lesních hub!

Další články

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech
Alergie

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech

05.08.2020

Komáří štípance a jiná hmyzí bodnutí jsou nejen nepříjemná, ale mohou být dokonce původci vážnějších alergických reakcí či dokonce nemocí. Repelent, jak známo, je chemický příprave ...