Co je Erythema Nodosum?
Latinský termín Erythema Nodosum není mnoha lidem známý. Jedná se v podstatě o zánět v podkoží, který může vzniknout jako samostatná nemoc, nebo také ,,pouze“ jako příznak jiného, často mnohem horšího onemocnění. Ti, kdo s ním někdy přišli do styku, si však tento název zcela jistě zapamatují na celý život.
Příčiny vzniku Erythema Nodosum
Největším problémem u této nemoci je fakt, že u 30 až 50 % pacientů nejsou lékaři schopni jednoznačně pojmenovat pravou příčinu jejího vzniku. Onemocnění je to velmi výjimečné, někteří lékaři se s ním nesetkají nikdy, jiní jen párkrát za svou praxi a ne vždy je správně pojmenují.
Procentuálně bylo zjištěno, že se Erythema Nodosum vyskytuje více u lidí v mladším dospělém věku, častěji u žen. Co se ročního období týče, častější je na podzim a na jaře.
Jednou z mnoha příčin, které mohou způsobit vznik tohoto nepříjemného a mnohdy bolestivého onemocnění, je zvýšená citlivost na probíhající infekci kdekoliv v těle. U dětí se většinou projevuje jako důsledek infekcí dýchacích cest.
Nejčastějšími spouštěči bývají systémová infekční onemocnění, nebo imunopatologické stavy, kdy imunitní reakce vyvolává poškození organismu. Nejčastější příčiny vzniku Erytema Nodosum:
- streptokokové infekce
- sarkoidóza
- kokcidiomykóza
- psitakóza
- lepra
- primární tuberkulóza
Další onemocnění, která mohou vyvolat Erytema Nodosum, jsou ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Při těchto zánětlivých onemocněních střev může dojít k jejímu vzniku, jako jednomu z jejich mimostřevních projevů.
Vzácně může být tato nemoc, přesněji řečeno příznak, také ukazatelem nádorového onemocnění.
V neposlední řadě může být toto velmi nepříjemné onemocnění způsobeno špatnou reakcí na některé léky (např. sulfonamidy, nebo hormonální antikoncepce obsahující estrogen).
Projevy Erytema Nodosum
Erythema Nodosum se projevuje v kůži a podkoží jako mnohočetná ložiska kožních infiltrátů. Infiltrátem nazýváme chorobné nahromadění zánětlivých buněk, zejména různých druhů bílých krvinek. Dle charakteru těchto infiltrátů se v lékařském oboru nazvaném histopatologie určuje typ zánětu, případně také stádium nemoci.
Tyto bolestivé uzlíky se objevují zejména na kůži bérců, nebo na stehnech, ale mohou se rozšířit po celém povrchu dolních a horních končetin. Mají velikost od jednoho do několika centimetrů a nebývají moc vyvýšené nad povrch kůže, spíše vypadají jako nízké hrboly. Barvu mívají zpočátku narůžovělou až červenou, později se barva během několika týdnů až měsíců mění na fialovou a nakonec hnědou.
Vzniku zánětlivých ložisek může předcházet únava, bolesti hlavy, malátnost, či dokonce horečka.
Léčba Erythema Nodosum
V některých případech se bolestivá místa po několika týdnech sama spontánně vstřebají, mnohem častější však je, že se bez správné léčby objevují ložiska nová a dochází ke zhoršování onemocnění nebo k častým recidivám.
Vhodnou léčbu určí vždy lékař po provedení všech potřebných vyšetření. Měla by být zaměřena na odstranění vyvolávací příčiny, pokud byla zjištěna. Nejčastěji spočívá v klidovém režimu, léčbě antibiotiky, případně protizánětlivými léky a mastmi, v těžkých případech také kortikosteroidy.
Při správné a včasné léčbě je diagnóza nemoci příznivá, přesto je bohužel možné její opakování v budoucnu.
Autor: Zuzana Šimíková