Pandemie: Jak (ne)prospěla našim vztahům?
Koronavirová pandemie více či méně obrátila naruby život nás všech, dá se ale říct, že do určité míry prověřila i naše vztahy. Počáteční euforie z preferované práce z domova a času, který mohli jindy vytížení lidé najednou trávit doma s rodinou, po určité době vychladla. A docela pochopitelně.
Uzavřené školy, izolace, žádné možnosti vyjít si s rodinou nebo s partnerem za kulturou, za sportem, za zábavou. Ze začátku kolovaly vtipy o tom, že tahle situace zřejmě dříve či později vyústí v mnohá těhotenství a nárůst porodnosti, už teď se ale ukazuje spíš opak. Možná jste si i vy všimli, že ve vašem okolí přibývá rodinných rozvratů a partnerských krizí. Proč?
Společnost a rodina v izolaci
Je zřejmé, že vynucená izolace celé společnosti poukázala na řadu věcí, kterých bychom si za normálních okolností nevšimli. Už dlouho žijeme v náročném a těžkém období, které jsme se na začátku snažili zvládnout společnými silami, teď už se s tím ale každý vypořádává spíš po svém. Na jedné straně narůstá agresivita, na druhé apatie. Na povrch vyvřela spousta negativních emocí. Jak se s tím vyrovnat? V řadě případů to nebude vůbec jednoduché. Podle odborných poznatků a vyjádření vzrůstá počet lidí s prohlubujícími se depresemi i sebevražednými sklony, přibývá i dětí s narušenou psychikou, ale také lidí, kteří hledají útěchu na dně sklenice. Řada partnerských vztahů se možná ze začátku upevnila šancí trávit spolu všechen volný čas daleko intenzivněji. Teď už se ale objevují dopady dlouhodobého trvání takové situace. Lidé si uvědomují její nezdravé důsledky a v duchu se jistě většina z nich ptá sama sebe, zda se ještě někdy vůbec vrátí všechno k normálu? Jak dlouho je tohle všechno ještě udržitelné?
Nebuďme na to sami
Jak už teď víme, pandemie koronaviru zdaleka nepřináší jen lidské oběti, riziko kolapsu zdravotnictví a nedozírné ekonomické ztráty. Nenávratně také devastuje systém vzdělávání a velmi znatelně se promítá i do společenských vazeb a vztahů. Je těžké v tuto chvíli odhadnout, jak dlouho budeme v těchto důležitých oblastech vše napravovat, zda to vůbec bude možné. V novodobé historii se s něčím takovým potýkáme poprvé. Nejsou mezi námi například přímí pamětníci epidemie španělské chřipky před sto lety, nedošlo ani k přímému mezigeneračnímu předání zkušeností. Nic z toho, co se stalo v posledních letech a co bychom k současnému stavu věcí mohli jen vzdáleně přirovnat, nemělo podobné důsledky. Přesto právě síla našich vzájemných rodinných pout a zdravá partnerská soudržnost může udržet ve zdraví i naše duševní rozpoložení, které potřebuje vytrvat a tuhle nelehkou situaci zvládnout, a to nejen kvůli nám samotným, ale třeba i kvůli těm v naší blízkosti, kdo ji zvládají daleko hůř.
Častější rozpad našich vztahů v posledních měsících – vážně za to může pandemie?
Jak už jsme zmínili, v poslední době se má všeobecně za to, že pandemie prověřuje stabilitu našich vztahů. Můžeme ale současný nárůst partnerských krizí a rozchodů svádět jen na pandemii? Zátěžová situace samozřejmě napomáhá spíš negativnímu vnímání věcí, ale měli bychom vzít na vědomí, že jde skutečně o velmi nestandardní situaci, která nás udržuje v téměř neustálém stresu a napětí. Podle odborníků bychom tak rozhodně neměli jen podle epidemie a jejímu současnému vývoji dlouhodobě hodnotit kvalitu našich partnerských vztahů. Vztahy se navíc mohou horšit nejen mezi partnery, ale například i v zaměstnání apod. Díky značnému omezení osobních kontaktů se všeobecně hůře spolupracuje a snadněji dochází k nedorozuměním. Neměli bychom tak spěchat do akcí spojených se závažnými rozhodnutími, především právě co se týče našich vztahů. Podle odborníků je zřejmé i to, kolik lidí náhle zjistilo, že nežijí tak, jak by chtěli. Honí se za něčím, co vlastně po současném zhodnocení situace pokládají za nedůležité a dokonce i zhola zbytečné.
Distanční výuka: Může negativně ovlivnit současnou generaci?
Autor: Veronika Tůmová