Sezónní podzimní deprese a jak na ni
Podzimní deprese má mnoho příznaků, jako ostatně jakákoliv jiná deprese. Každý člověk ji vnímá jinak a pociťuje jiné potřeby.
Je tu dle kalendáře podzim a při pohledu z okna o tom vůbec nepochybujeme. Ranní mlhy jsou stále častější, posunutí času z letního na zimní sice malinko přidalo světla na naše ranní odchody z domova za povinnostmi, ale chlad se nám stejně dostává pod kůži, ať chceme nebo nechceme. Po létě, kdy jsme si tzv. dobíjeli baterky sluníčkem a teplem, je to najednou zase skok zpátky a náš organismus se tomu mnohdy brání.
Příznaky podzimní deprese?
Podzimní deprese má mnoho příznaků, jako ostatně jakákoliv jiná deprese. Každý člověk ji vnímá jinak a pociťuje jiné potřeby. Mezi nejčastější příznaky patří:
- podrážděnost, hněv, agresivita
- změny chutí v jídle
- skleslost, smutek, úzkost, přecitlivělost
- nezájem o okolí a koníčky
- zdravotní problémy – bolesti zad, kloubů, hlavy, žaludeční problémy
- problémy se spánkem
Nepodceňujme světelný deficit
Světlo je velice důležitá složka, která působí na naše zejména psychické zdraví. Je důležitým faktorem pro většinu procesů, které probíhají v živých organismech, tedy i v lidském těle. Tyto procesy tvoří základ léčivého působení světla.
Na podzim přirozeného slunečního světla ubývá. Je nutno vážit si slunných dnů, vyhledávat je, radovat se z každé chvilky, kdy se Slunce přes mraky prodere, a uvědomovat si, jak nás sluneční paprsky hřejí v této době alespoň na duši.
Relaxační světelná terapie
Relaxační světelná terapie je doporučovaná jednoduchá metoda, jak si navodit dobrou náladu a zkompenzovat nedostatek denního světla.
Světlo je vhodné doplňovat:
- pomocí umělého osvětlení – svítidel, lampiček apod.
- zapalováním většího množství svíček, které pomáhají šířit světlo a blahodárně působí na psychiku
- pomocí speciálních přístrojů, které byly vyvinuty jako prostředek na světelnou antidepresivní a relaxační terapii (zakoupíme ve zdravotnických potřebách)
Aromaterapií proti depresi
Ke světelnému vjemu je vhodné přidávat také vjem čichový, který rozvolní naši mysl a pomůže našemu organismu lépe se vyrovnat s neblahými psychickými faktory.
Mezi nejlépe hodnocené vůně v boji proti depresím patří: meduňka, mateřídouška, levandule, borovice, bergamotový olej, jasmín, grapefruit, heřmánek, vanilka, růže a santalové dřevo.
Zdá se vám, že propadáte podzimní depresi? Nenechejte se ovládnout negativními myšlenkami! Udělejte si čas na sebe, sportujte a protahujte svoje tělo, choďte na procházky, bavte se s přáteli, komunikujte, relaxujte podle vaší chuti a nálady, obohaťte svůj jídelníček o vitamíny, vyhýbejte se mastným a těžkým jídlům.
Foto: Sxc.hu
Autor: Jitka Suchánková