Jaro podle tradiční východní medicíny
Východní medicína pracuje s pojmem 5 prvků. Jedná se o pět podob energie Ki nebo Čchi, ze které je podle představ východního myšlení složen celý vesmír. K jaru se přiřazuje prvek dřeva.
Dřevo je prudká energie stoupající vzhůru, asi jako když si představíme sílu, kterou musí vyvinout malá zelená rostlinka, aby si z půdy prorazila cestu za sluncem. Je to energie příznivá změnám a všemu novému. Proto děláme na jaře „jarní úklid“. Pokud se zbavíme nepotřebného, uvolníme tím prostor novým věcem.
Jarní úklid těla
Jarní úklid provádí i naše tělo. To je jeden z důvodů jarní únavy, nebo tak různých jarních viróz a chřipek. Čištění je pro tělo náročný proces, proto se cítíme unavení. Mnohdy je potřeba zbavit se nahromaděných nečistot, proto máme rýmu nebo chřipku, víc smrkáme a potíme se, abychom z těla vyplavili odpad.
Půst nebo omezení konzumace masa a těžkých proteinových a tučných potravin, které prováděli naši předkové před Velikonocemi (masopust), měly svůj smysl. Pokud tělu poskytneme lehčí stravu, nemusí věnovat tolik energie jejímu strávení a vstřebání, čištění tak probíhá snadněji.
Vhodná jarní strava
Základem stravy by měly být kvalitní obiloviny, raději vařené celé než umleté na mouku a pečené. K prvku dřeva přísluší pšenice, žito, ječmen, oves. Můžeme také nechat obiloviny a luštěniny naklíčit a použít je třeba do salátů. Ke dřevu se přiřazuje chuť kyselá, přínosem tedy může být kyselé zelí, které nám poskytne dostatek vitamínu C a díky mléčnému kvašení taky živé bakteriální kultury.
Výbornou možností, jak si zpestřit jarní jídelníček, jsou čerstvé zelené bylinky, kterými si můžeme okořenit polévku, hlavní jídlo nebo ozdobit namazaný chléb. Použít lze bylinky tradiční jako pažitku nebo kadeřavou petržel, ale mnoho cenných látek a jarní energie dodají také mladé kopřivy nebo čerstvé květy sedmikrásek.
Játra a žlučník
Energie dřeva ovládá tělesné orgány játra a žlučník a k nim příslušné energetické dráhy. Znamená to, že na jaře se mohou hůře cítit lidé, kteří mají nějaké poruchy těchto orgánů. Proto je také dobré játrům a žlučníku poskytnout úlevu odlehčenou stravou. Východní medicína přiřazuje k drahám Jater a Žlučníku (názvy drah) také deprese nebo kolísání nálad. Možná sami na sobě pociťujete, jak rychle se vaše nálada na jaře mění, rozhodně však tuto souvislost potvrdí pacienti s depresemi, na jaře bývají jejich potíže často horší.
Harmonická energie dřeva se u člověka projevuje tvůrčí osobností, která dokáže uplatnit své schopnosti. Takový člověk má pružné tělo a má dobrý vztah k pohybu. Dobře zvládá stresové situace. Umí se přizpůsobit, ale nepodléhá předsudkům.
Proti jarní únavě dobře působí právě pohyb (samozřejmě ne v případě, že jste opravdu nemocní, máte teplotu a jste vyčerpaní). Pomůže rozproudit energii. Optimální jsou aerobní aktivity. Rychlejší chůze, lehký běh, jízda na kole, kolečkové brusle. Jako typický pohyb pro zharmonizování energie dřeva se uvádí tanec. Splňuje podstatu aerobní aktivity, navíc je to pohyb v rytmu a při hudbě, takže přináší radost.
K prvku dřevo a k jaru se tradičně řadí zelená barva. Zkuste se jarně naladit pomocí zeleného oblečení nebo zelené výzdoby bytu, třeba čerstvých zelených rostlin.
Autor: Zuzana Šilhavá