Jarní očista jater a žlučníku
Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou rovnováhu, emocionální a zdravotní stav. Je to souhrn sil dřeva, ohně, země, kovu a vody.
S nastupujícím jarem se zima vzdává své vlády i v lidském těle. V systému čínské medicíny to znamená, že ustupuje prvek vody značící ledviny a močový měchýř a nastupuje element dřeva, který je v lidském těle zastoupen játry a žlučníkem.
Játra
Jeden z prvních ukazatelů přetížení jater je únava. Za únavou stojí v naprosté většině případů snížená očistná funkce jater, zatím laboratorně neprokázaná.
Typické příznaky dysfunkce jater:
- alergie
- bolesti v kříži
- hučení v uších
- suchost očí
- pocit plnosti v podžebří
- zácpa
- poruchy trávení
- podrážděnost
- přecitlivělost na hluk
- přepracovanost
Rovněž můžeme pozorovat problémy s očima – zažloutlé bělmo či unavené oči.
Žlučník
Hlavním úkolem žlučníku je přebírat od jater žluč a využít ji při trávení potravy. Při poruchách žlučníku se tvoří písek a kamínky. Známe i žlučníkové problémy nervového původu. Nervové vzruchy ovlivňují činnost jater a zejména žlučníku.
Fyzické projevy nerovnováhy žlučníku:
- hořkost v ústech
- bolesti v podžebří
- časté vzdychání
- vysychání pokožky
- pocity horka
- bolesti hlavy
- ztuhlost šíje
Na žlučník působí blahodárně čerstvá citrónová šťáva vypitá po ránu. Prospívají též hořčiny, čaj z pampelišky, heřmánku, máty, pelyňku, řepíku.
Detoxikace
Při oslabení jater a žlučníku se doporučuje detoxikace. Způsobů je několik, ale žádný se neobejde bez příslušné diety. To znamená vynechat tuky, živočišné bílkoviny – maso, mléko, mléčné výrobky, uzeniny, alkohol, cukr, smažená jídla.
Využijeme akupresuru, obklady na oblast jater (podusíme cibuli na vodě tak, aby vypadala jako skleněná, zabalíme do pláténka a přiložíme na dvě až čtyři hodiny). Zařadíme více pohybu a kvalitní dýchání. Tím předejdeme stresu.
Je nutné dodávat potřebné vitaminy – hlavně zinek, vitamin A, bylinné čaje a tinktury na podporu trávení. Nejlepším lékem na játra je ostropestřec, pampeliška a ostatní hořčiny. Můžeme také připravit odvar z kmínu a fenyklu a popíjet během dne. Další přírodní novinkou je avokádo, které působí na játra velmi dobře, takže ho lze také doporučit.
Velmi účinné jsou cílené masáže, spojené s baňkováním jaterní a žlučníkové oblasti. Opakujeme dvakrát týdně, později jedenkrát za čtrnáct dní a nakonec jednou měsíčně.
Jaro je období zrodu a očisty a totéž platí i pro náš organismus, očistné jarní kůry a půsty vedou k regeneraci jaterní funkce a tím i ke zlepšení funkce žlučníku.
Autor: Klára Thomasová