Proč vzniká chudokrevnost
Chudokrevnost neboli anémie vzniká nedostatkem hemoglobinu, poruchou jeho funkce, nebo nedostatkem či poruchou červených krvinek. Hemoglobin je barvivo obsahují železo, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku po těle. Hemoglobin je součástí červených krvinek.
Chudokrevnost z nedostatku hemoglobinu
Častým příkladem nedostatečné funkce hemoglobinu je tzv. sideropenická anémie, anémie z nedostatku železa, jenž je způsoben buď nedostatečným příjmem v potravě, poruchou vstřebávání ve střevech nebo jeho nadměrnými ztrátami, např. v důsledku krvácení (vnitřní krvácení do střev při vředové chorobě, zánětech střev, zhoubných onemocněních nebo i silná menstruace). Dále pak i při těhotenství a kojení, zejména následují-li těhotenství v rychlém sledu za sebou.
Abnormality hemoglobinu se vyskytují jako následek vrozených anémií (např. thalasémie nebo srpkovitá anémie), případně následkem otrav některými jedy, které znemožňují hemoglobinu vázat kyslík.
Chudokrevnost z nedostatku červených krvinek
- Plastická anémie vzniká, když kostní dřeň neprodukuje dostatečné množství červených krvinek. K tomu to stavu dochází, je-li činnost kostní dřeně potlačena např. ozařováním, jedy, selháváním ledvin, nebo nežádoucími účinky některých léků, popřípadě je-li velká část kostní dřeně poškozena zhoubným bujením.
- Megaloblastová anémie (neboli makrocytární ) je stav, kdy je z kostní dřeně do krve předčasně vyplaveno velké množství abnormálních, velkých, nezralých červených krvinek - megaloblastů. V krevním řečišti odumírají mnohem dříve než normální červené krvinky. Důsledkem toho vzniká nedostatek normálních zralých červených krvinek. Megablastová anémie může být vyvolána nedostatkem vitamínu B12, nedostatkem kyseliny listové nebo nepříznivým důsledkem užívání některých léků proti rakovině nebo imunosupresiv.
- Hemolytická anémie je následkem předčasného rozpadu abnormálních nebo i normálních červených krvinek. (Normální délka života červených krvinek je cca 120 dnů). Příčinou nadměrného akutního nebo chronického rozpadu červených krvinek může být zvětšení sleziny, některé virové nebo parazitární infekce, transfůze inkompatibilní krve nebo RH izoimunizace a některé další vrozené choroby, které redukují život červených krvinek.
Příznaky a léčba
Anémie se obvykle projevuje neobvyklou bledostí, únavou a apatií, namáhavou dušností, bolestmi hlavy a závratěmi. Hemolytickou anémii často doprovází žloutenka. Diagnóza se stanoví na základě vyšetření krve, příčinu lze určit řadou dalších vyšetření. Lze-li příčinu odstranit nebo napravit, léčba je většinou úspěšná.
U nejčastější chudokrevnosti z nedostatku železa se podávají preparáty s obsahem tohoto prvku. Je třeba železo dodávat v dostatečném množství, u dospělých se podává 200-300 mg železa denně, u dětí je to 5 mg železa na kilogram váhy. Důležité je užívat železo nalačno, to znamená půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle. Nelze-li odstranit příčinu onemocnění, lze nemocnému pomoci pouze transfuzí krve.
Prevence chudokrevnosti
Základem předcházení vzniku chudokrevnosti je správné složení jídelníčku. Nemělo by v něm chybět maso, které je základním zdrojem železa pro naše tělo. Alternativou masa mohou být vajíčka, ale s nimi se to nesmí přehánět, obzvlášť je-li v krvi vysoká hladina cholesterolu. Důležitý pro vstřebávání železa je i dostatek vitamínů, hlavně vitamínu C, B12 a E.
Autor: Anna Makarová