zdroj: pixabay.com
Chřipka

Očkování proti chřipce - sezóna 2015/2016

Veronika Tůmová
10.10.2015

Chřipka se u nás objevuje každoročně a pravidelně tak každým rokem řešíme otázku, zda bychom právě letos přece jen neměli zvážit možnost očkování. Chřipka je velice nakažlivé onemocnění šířící se kapénkami ve vzduchu a přímým kontaktem. Začíná rychlým vzestupem teplot, bolestivostí svalů a kloubů, dále pak zimnicí až třesavkou. Projevují se příznaky nachlazení, rýma a kašel. Pokud nedojde ke komplikacím, stav se postupně zlepšuje, celková únava však může přetrvávat až čtyři týdny.

Očkování proti chřipce - druhy chřipkového viru se každoročně mění!

Nejúčinnějším způsobem prevence zůstává očkování, které nejenže dokáže zabránit nákaze, ale především dokáže podstatně omezit riziko výskytu závažných komplikací. Každý rok se u nás vyskytuje jiný druh chřipkového viru. V první polovině roku se pečlivě monitoruje antigenní složení aktuálního chřipkového viru a na základě toho zvolí WHO vhodné složení vakcíny pro nadcházející chřipkové období. Proti dalším, běžným infekcím dýchacího ústrojí, které se objevují v zimních měsících, tj. kašel, rýma, bolesti v krku a teploty, toto očkování nechrání.

Kdy se nechat očkovat proti chřipce?

Ideální doba k provedení očkování je září až listopad, očkuje se jednou dávkou. Vzhledem k vývoji, tz. strukturálním změnám chřipkového viru je pro maximální účinnost očkování nutné dávku každým rokem zopakovat. Očkování může podstoupit téměř každý, kdo si nepřeje onemocnět chřipkou, která si i při normálním průběhu a bez komplikací vyžádá pracovní neschopnost v trvání zhruba od jednoho do tří týdnů.

O možnosti očkování by však měli především uvažovat lidé patřící do těchto rizikových skupin:

  • osoby starší 65 let
  • osoby užívající léky na onemocnění srdce a cév (tj. ischemická choroba srdeční a isch. choroba dolních končetin, astma, chronické obstrukční plicní nemoci), dále pak při onemocnění ledvin a osoby trpící diabetem (cukrovkou)
  • těhotné ženy a ženy plánující těhotenství v rizikovém chřipkovém období
  • zdravotníci
  • osoby žijící s těmito rizikovými osobami

Očkování nelze provádět u osob s akutní horečkou. K očkování je možné přistoupit až dva týdny po úplném vyléčení.

Vakcíny dostupné v nadcházející sezóně 2015/2016

Pro letošní chřipkové období budou dostupné vakcíny:

  • Vaxigrip
  • Idflu
  • Influvac
  • Optaflu

Influvac je z důvodu výborné snášenlivosti vhodný pro děti. Spolu s vakcínou Optaflu patří k tzv. subjednotkovým vakcínám, které stimulují imunitní systém o něco méně, ale mají také méně nežádoucích účinků. Vaxigrip a Idflu představují o něco lepší ochranu, ale také větší riziko vedlejších účinků, např. Idflu častěji vyvolává lokální reakci u mladších osob.

Možné nežádoucí účinky vakcín proti chřipce

Míra nežádoucích účinků závisí na individuální volbě očkovací látky. Může se objevit lokální zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu, což do týdne po očkování samovolně odezní. Méně často se dostaví únava, nevolnosti, bolesti hlavy, zvýšená teplota, pocení, bolesti svalů a kloubů, horečka s třesavkou - vymizí bez léčby nejpozději do dvou dnů.

Očkování proti chřipce je již pro letošní sezonu 2015/2016 zahájeno, nárok na jeho plnou úhradu mají lidé starší 65 let, pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných krevních buněk a pacienti trpící závažným, chronickým, farmakologicky řešeným onemocněním srdce, cév, ledvin nebo dýchacích cest či diabetem. Ostatní zaplatí cca 150 - 300 Kč podle zvolené očkovací látky a také aplikaci. O podrobnostech se informujte u své zdravotní pojišťovny.

Zdroj: www.drvirt.cz/clanky/ockovani-proti-chripce, www.mudrhenzl.info/index.html

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

První podzimní virózy
Školkové rýmičky, nachlazení a nemoci - dá se jim předejít?

Další články

Migrace uprchlíků a s ní spojená zdravotní rizika
Tuberkulóza

Migrace uprchlíků a s ní spojená zdravotní rizika

22.09.2015

Současná migrační vlna má mimo jiné za následek i obavy veřejnosti z potenciálních zdravotních rizik. Objevily se spekulace o běžencích roznášejících například ebolu. Panika však p ...

Nosní polypy
Nemoci a léčba

Nosní polypy

16.09.2015

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich ...