Cestování - dovolená

Na cesty s kartou EHIC

Veronika Tůmová
23.06.2011

Karta EHIC (European Health Insurance Card) není už pro nikoho neznámý pojem. U nás nahradila staré průkazy zdravotního pojištění, sloužící do té doby jen jako doklad o pojištění platný v ČR. Karta EHIC je jednotný průkaz zdravotního pojištění, umožňující pojištěnci čerpat nezbytnou zdravotní péči v zemích EU.

Co nahradila a zjednodušila karta EHIC?

Karta EHIC má za úkol zjednodušit čerpání zdravotní péče v zahraničí, je jednoznačně rozpoznatelná ve všech členských státech EU a nahrazuje tyto formuláře, do té doby nezbytné k lékařskému ošetření:

  • E111 a E111B  pro turisty
  • E110 pro pracovníky mezinárodní dopravy
  • E128 pro studenty a vyslané pracovníky
  • E119 pro uchazeče o zaměstnání

Zdravotní péče zajištěná kartou EHIC

Evropský průkaz zdravotního pojištění vám zajišťuje nárok na nezbytnou zdravotní péči v jiném státě EU za stejných podmínek, jako je tomu u pojištěnců dané země, tj. hradí náklady na péči do stejné výše jako u místních pojištěnců. V případě nutnosti spoluúčasti na úhradě (doplatku) za poskytnutou péči se toto týká i vás jako turistů.

Jiná situace nastává v případě, pokud hodláte vycestovat do zahraničí právě za účelem lékařského ošetření nebo zákroku, čímž se nejedná o nezbytnou péči. Doporučuje se poradit se před odjezdem se svou pojišťovnou o rozsahu případné neodkladné péče, a co přesně daná pojišťovna zahrnuje do pojmu “nezbytná péče“, případně co za vás uhradí při plánovaném ošetření. Např. v případě předčasného porodu během pobytu v zahraničí se tímto samozřejmě rozumí i následná péče o matku i novorozence.

Pokud jde o proplacení nákladů na doplatky, případně nutný převoz zpět do ČR a podobně, je stále nutné a rozumné uzavření komerčního připojištění nebo cestovního pojištění.

Karta EHIC a cestovní pojištění

Jak už bylo řečeno, karta EHIC nezaručuje vždy zdravotní péči v plném rozsahu a ne vždy zcela bezplatně, neměli bychom na ni proto plně spoléhat, ani ji považovat za náhradu cestovního pojištění.

Před uzavřením cestovního pojištění se nechte dobře a podrobně informovat o vašich možnostech, pojištění je možno zkombinovat různým způsobem tak, aby přesně vyhovovalo vašim potřebám a poskytlo vám ochranu i tam, kde vám ji neposkytne právě karta EHIC.

Kartu EHIC a doklady o cestovním pojištění pak mějte spolu s pasem a s letenkou tam, kde na ně určitě nezapomenete.

Šťastnou cestu!

Autor: Veronika Tůmová

Cestování s kojencem
Levný ocet kazí zavařování okurek

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Bolest a její vnímání
Bolest a další příznaky

Bolest a její vnímání

30.06.2011

Bolest je vjem, který provází lidstvo již od jeho počátku. Všem je nám známo, že bolest je pro nás něčím nepříjemným, dokáže nám značně pokazit náladu a obvykle se jí chceme co nej ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.