zdroj: pixabay.com
Cestování - dovolená

Cestovní nevolnost u různých způsobů přepravy

Veronika Tůmová
07.08.2016

Těšíte se na každoroční dovolenou, ale máte už předem strach z pocitů, které se vás zmocňují při cestování? Kinetóza, jak se odborně cestovní nevolnost nazývá, se netýká jen našich malých cestovatelů. Mnohdy může potrápit i nás, dospělé. Dá se s tím něco dělat? Určitě!

Z čeho vzniká cestovní nevolnost?

V prvé řadě nejde o nemoc. Příčinou je podráždění středního ucha. Oči při jízdě vidí, že se hýbáte, ale tělo je zcela v klidu, což zaznamenává orgán pro rovnováhu umístěný ve vnitřním uchu. Mozek tedy dostává zmatené signály, které špatně vyhodnocuje, což se projevuje podrážděním nervů, klesáním tlaku a pocitu na zvracení či přímo zvracení.

Léky na cestovní nevolnost

Nejznámějším lékem na cestovní nevolnost je Kinedryl. Lékaři doporučují jeho užívání cca půl hodiny před začátkem cesty. Pojedete-li dlouho, vezměte si ho s sebou a v průběhu jízdy jeho dávkování zopakujte. Homeopatický lék proti cestovní nevolnosti má název Cocculine. Může se brát večer před cestou jako prevence a po dobu jízdy při viditelných obtížích dvě kapsle každou hodinu. Jeho výjimečnou vlastností je, že nezpůsobuje ospalost.

Na cestovní nevolnost pomohou i žvýkačky

Populární jsou žvýkačky Travel Gum (seženete běžně v lékárně). Doporučují se žvýkat těsně před cestou po dobu asi deseti minut. Při obtížích můžete vzít další. Další variantou je žvýkání zázvoru nebo pití jeho odvaru. Zázvor však díky charakteristické lehce pálivé chuti nemají v oblibě děti. Alternativou mohou být chutnější zázvorové sušenky, které se doporučují i proti nevolnosti v těhotenství.

Cestovní nevolnost v různých typech dopravních prostředků

  • V autobuse - trpíte-li nevolností v autobuse, posaďte se co nejvíce dopředu k řidiči. Otřesy jsou tam menší a navíc, když nebude zbytí, můžete dát snadno řidiči pokyn k zastavení.
  • V autě - přepadne-li vás nebo děti nevolnost v autě, snažte se cestu proložit častějšími zastávkami, při kterých se nadýchejte čerstvého vzduchu. Při jízdě hodně větrejte. Dospělí si mohou vyměnit sedadlo se spolujezdcem. Vyvarujte se příliš rychlé jízdě a prudkým zatáčkám stejně jako nerovnoměrné jízdě. Rozhodně není dobré cestovat nalačno, ale tělu neprospěje, ani když se přejíte. Je-li vám špatně, snažte se zabavit nějakou činností - ideálně spaním. Na děti nejlépe fungují slovní hry, zpívání nebo cílené pozorování okolní krajiny.
  • Ve vlaku - komu se dělá špatně ve vlaku, měl by se držet někde ve středu vagonu a hlavně sedět po směru jízdy a nedívat se z okna. Naopak vyhledávejte místa co nejdále od oken.
  • V letadle - je-li vám v letadle nevolno, zpravidla se nejedná o klasickou kinetózu. Nepříjemného tlaku v uších se snadno zbavíte žvýkáním, cucáním bonbonu nebo cíleným zíváním. Nejvhodnější je posadit se na místa mezi křídly letadla.
  • Na lodi - "Mořská nemoc" - tento druh kinetózy vás potká na lodi. Může trvat i několik dní. Nejstabilnějším místem na lodi je její střed. Nedoporučuje se dívat na moře a sledovat houpající se vlny. Vyvarujte se konzumaci těžkých jídel a pití alkoholu.

Zdroj: prozeny.cz (Michaela Čapková)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jsem těhotná, můžu cestovat?
Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání

Další články

Pozor, angína nám hrozí i v létě!
Nemoci a léčba

Pozor, angína nám hrozí i v létě!

28.07.2016

Je možné si i v těchto parných letních dnech přivodit angínu? Bohužel je, a to velice jednoduše. Snadno to přeženeme se zmrzlinou nebo ledovými nápoji, příliš se vystavujeme chladí ...

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...