Zázvor - bylinky pro zdraví
V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, která se pěstuje převážně v teplých a vlhkých oblastech v Asii.
Zázvor lze získat jen z části rostliny, přesněji z jejího oddenku. Obsahuje několik stovek látek, z těch léčivých jsou to například vitamíny (B – komplex), minerály (hořčík, draslík, vápník) a gingerol, který je původcem ostré a výrazné chuti zázvoru.
Využití zázvoru
Zázvor se používá v kuchyni, samostatně jako koření, nebo jako přídavek do kořenících směsí. Je možné jej konzumovat čerstvý, kandovaný, případně sušený. Ze zázvoru se vaří léčivý čaj a v lékárnách jsou k dostání různé kapsle s výtažky ze zázvoru. Využívá se také v kosmetice, při výrobě mastí, parfémů, nebo vonných svíček.
Vnitřní užití
- zmírňuje žaludeční nevolnost (v těhotenství, při cestování)
- zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv (působí proti nadýmání, pálení žáhy)
- má dezinfekční a protizánětlivé účinky - pomáhá proti nachlazení (i preventivně)
Vnější užití
- tiší bolest – masáže zázvorovým olejem pomáhají při bolestech kloubů a svalů
- prokrvuje pokožku
Zázvor by neměly užívat děti do dvou let. Denní dávka pro dospělého člověka by neměla překročit 4 gramy čerstvého zázvoru na den. Větší dávky mohou způsobovat žaludeční obtíže z předávkování.
Poslední bylinkou našeho seriálu bude ženšen, naposledy jsme psali o tymiánu.
Autor: Zuzana Šimíková