Vánoční koření - provoní advent a upevní zdraví!
Konec roku je za dveřmi a s ním samozřejmě i doba nejkrásnější, Vánoce. Už cítíte tu vůni? Jehličí, cukroví, vonné svíčky, vánoční koření, které provoní byt a navodí tu ojedinělou a pohodovou atmosféru. Tak by to aspoň mělo být. Když si odmyslíme stres spojený se sháněním posledních dárků, zbývá právě to klidné posezení u svařeného vína nebo punče a mísy cukroví. Chvíle, kdy se můžeme konečně oddávat vůním, chutím a klidu Vánoc.
Vánoční koření, které je synonymem té pravé a ojedinělé vánoční pohody, však nepřináší jen potěšení v podobě libé vůně a chuti. Vánoční koření, jak se dozvíme, je prospěšné i našemu zdraví a psychickému rozpoložení.
Vánoční koření - voní, chutná, zdobí
Hojné využití koření nabízí zcela jiné rozměry kulinářského umění, podporuje fantazii a objevuje nové kombinace chutí a vůní. Směs koření, které máme u nás spojené především se sladkými pokrmy a s obdobím Vánoc, se například v asijské kuchyni hojně využívá při přípravě pokrmů z ryb, drůbeže nebo vepřového masa. Správně zvolená kombinace koření může při přípravě pokrmu také nahradit sůl, čímž umožňuje zdravější životní styl. Omezení soli a její nahrazování vhodným kořením je tak vhodné i při redukčních dietách. Koření dá kromě vůně a chuti jídlu také specifickou barvu, a tak si můžeme pokrm užít i očima.
Chuť a vůně ovlivňuje psychiku
Chutě a vůně mají lidé spojené s určitými zážitky a vzpomínkami. Koření tak může svým způsobem ovlivnit i naši psychiku, náladu a emoce. "Vůně spojené s obdobím Vánoc, tedy koření, které přidáváme například do vánočního cukroví, vánočky apod. většinou navozují klid a pocit bezpečí," jak vysvětluje doktorka, dietoložka Karolína Hlavatá na portálu o zdravé výživě vimcojim.cz. "Koření a jeho směsi bychom však měli volit kvalitní, při použití citronové a pomerančové kůry bychom měli dát přednost bio produktům, běžné produkty pak alespoň velmi pečlivě umýt," dodává odbornice na zdravou výživu.
Jaké koření používáme v období zimy a Vánoc?
V zimě a v období Vánoc se obvykle těšíme z typických vůní těchto druhů koření: anýz, badyán, skořice, hřebíček, kardamom, muškátový oříšek, koriandr, šafrán, vanilka, nové koření a zázvor. Cukroví a další pokrmy či nápoje často obohacujeme také typickou chutí a vůní pomerančové a citronové kůry. Vánoční cukroví má díky těmto směsím koření ojedinělou chuť a vůni, kterou si zpravidla dopřáváme jen v tomto období adventu, používáme je však také třeba do marmelád a do domácích sladkých likérů.
Jak a čím může našemu zdraví prospět vánoční koření?
- anýz do perníku - pomáhá při trávení, bolestech břicha a nadýmání
- badyán do čaje - působí proti kolikám a revmatismu, má antivirové účinky
- hřebíček do pracen, punče a svařáku - uvolňuje nervové a svalové napětí, má antibakteriální účinky
- kardamom s vůní citronu - pomáhá při trávení, bolestech hlavy, při kašli, pálení žáhy a psychickém vypětí
- koriandr do pečiva - pomáhá při zažívacích a střevních potížích, ulevuje při kašli a nechutenství
- muškátový oříšek do vánočky - podporuje trávení, ulevuje při křečích žaludku
- skořice do cukroví, grogu i jablečného závinu - má antibakteriální účinky, pomáhá při nastydnutí, podporuje účinky redukční diety a působí i jako afrodisiakum
- nové koření do cukroví - má antimikrobiotické účinky
- šafrán pro sytou žlutou barvu - snižuje hladinu krevních tuků a cholesterol, podporuje trávení, má antidepresivní účinky
- vanilka (nejen) do vanilkových rohlíčků - uklidňuje, zbavuje úzkosti a nervozity
- zázvor do čaje i do cukroví - pomáhá při angíně, rýmě a nachlazení, podporuje pocení, prohřívá organismus, pomáhá také při průjmu a potížích s trávením
Zdroj: www.vimcojim.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová