Účinky lněných semínek
Bojujete se zácpou? Nebo jen chcete zlepšit trávení? Nevíte, co byste si ráno přisypali ke snídani do jogurtu? Nebo snad k večeři do müsli? Nebo vás trápí problémy s pletí? Či chcete povzbudit imunitu svého těla? Doporučujeme vám otestovat lněná semínka!
Dalo by se říct, že konzumace těchto semínek jako doplňku stravy zažívá v posledních letech doslova boom. Používají se stále častěji při výrobě chleba a pečiva celkově. Ale už v sedmém století před naším letopočtem je Hippokrates považoval za účinný prostředek. Ve střední Evropě se len začal pěstovat zhruba v osmém století našeho letopočtu.
Lněná vlákna se předou a poté se z nich tkají rozličné předměty – plátna, krajky, provázky,… Semena se kromě zdravotních účelů používají na výrobu oleje, linolea nebo se jimi krmí zvířata. Lněná se vzhledem podobají svým vzhledem semínkům sezamovým, barvu mají od světlé až po tmavě hnědou.
Co obsahují lněná semínka?
Jsou tvořena zhruba 41 % tuku. Cenná jsou proto, že obsahují omega-3 esenciální mastnou kyselinu. Tu byste našli také například v pšeničných klíčcích, rybízu nebo sojových bobech. Proč je tato mastná kyselina tak prospěšná našemu tělu?
- pomáhá udržovat pravidelný srdeční rytmus
- snižuje riziko mozkových příhod
- zabraňují tvoření zánětlivých látek
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
Jak semínka povzbudí imunitu a zlepší naše zdraví?
- obsahují vysoké množství vlákniny, která působí blahodárně na naše zažívání, je v rozpustné formě ve slizu, který semínko pokrývá
- obsahují velké množství proteinu – cca 20%
- jsou bohatým zdrojem ligninů, ty pomáhají bojovat proti cukrovce, rakovině prsu, prostaty a také problémům s ledvinami
- každodenní konzumace působí preventivně proti obezitě
- obsahují antioxidanty, které nám pomáhají zbavovat tělo škodlivin
- dennodenní konzumace také zmírňuje symptomy menopauzy
Kde si semínka koupit?
Seženete je bez obtíží v obchodech se zdravou výživou nebo také v některých větších supermarketech. Jejich cena vám nenaruší rodinný rozpočet, ½ kg vás přijde zhruba na 20 Kč.
V jaké formě je semínka nejlepší užívat?
Doporučená denní dávka jsou dvě polévkové lžíce denně. Jeho chuť by se dala přirovnat k oříškovému aroma. Zkuste například nahradit lžíci oleje stejným množstvím mletého semínka. Navíc pečené produkty rychle získají krásný hnědý odstín. Nebo zkuste nahradit jedno vajíčko lžící mletého semínka smíchaného s dvěma lžícemi studené vody.
Pokud si semínka chcete nasypat do jogurtu nebo si jimi přizdobit krajíc chleba, rozhodně doporučujeme je v ústech pořádně rozkousat. Nebo je předtím rozdrtit v mlýnku. Dejte si však pozor na to, že rozdrcená semena mají pouze omezenou životnost! Doporučujeme je co nejdříve zkonzumovat, podléhají totiž rychle oxidaci.
Využití lněného oleje
vnitřní užívání:
- doporučuje se jako součást diety při poruchách metabolismu tuků
- dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi
- používá se při potížích s hemeroidy nebo obtížných zánětech žlučníku
- vnější užití
- považuje se za účinný prostředek v boji proti akné a ekzémech
- můžete s ním ošetřit popáleniny nebo popraskanou kůži
- po nahřátí jej můžete použít ke změkčení kuřích ok a mozolů
Autor: Kamila Menšíková