Koření na zahřátí
Zima ještě neskončila a teplé letní období je v nedohlednu. Jak si prohřát organismus a odolávat tak chřipkám, které v zimním období číhají na každém rohu? Co udělat pro své zdraví a krásu a užít si teplo v zimě?
Existuje mnoho způsobů, jak se zahřát. Někdo si uvaří teplý čaj, svařené víno nebo grog. Někteří navštíví saunu, páru nebo se nechávají rozmazlovat masáží horkými lávovými kameny, která má mnoho blahodárných vlivů na naši fyzickou, ale i psychickou kondici. Dále je na trhu mnoho mastí, lihových mazání a zábalů s obsahem bylin, které léčí a zároveň zahřívají.
Skořice
Skořice je velmi známé a hojně užívané koření. Již v dávných dobách měla využití nejen v kuchyni, ale také jako lék, a to v čínské medicíně. Skořice pochází z Asie, z kůry stromů, které se pěstují v Číně, Cejlonu a dalších tropických oblastech. Existují 2 druhy stromů, ze kterých se skořice získává: skořicovník cejlonský a skořicovník čínský.
Zdravotní účinky skořice
Skořice má vysoký obsah látek, které působí jako dezinfekční, antimikrobiální, antibiotické. Podporuje chuť k jídlu a napomáhá při nadýmání.
Skořice je také významné afrodiziakum a výborně povzbuzuje naši mysl. Její využití je dále v kosmetických a masérských službách. Využívá se ve formě mastí, krémů, olejů či jako součást léčivých náplastí a tvoří základ zábalů na prohřátí kloubů, svalů nebo při boji s celulitidou.
Kouzlo skořice oceníte, ať jste gurmán nebo milovník relaxačních i kosmetických procedur.
Zázvor
Zázvor je oddenek zázvoru pravého. Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. V současnosti známe zázvor černý, růžový a bílý.
Zázvor má léčebné a zahřívací schopnosti. Proti na chlazení je velmi dobré uvařit si zázvorový čaj s přídavkem medu a citrónu. Nejenže prohřeje, ale také dezinfikuje. Těhotné ženy používají zázvor na stabilizaci žaludečních nevolností.
Zázvorové obklady
Zázvorové obklady mají příznivý vliv na krevní oběh, tišení revmatických bolestí, úpravu toku energie, ale hlavně pomáhají ke zmírnění menstruačních a ledvinových obtíží.
Nesmí se však užívat při zánětu slepého střeva, zánětu plic, horečce a při nádorovém onemocnění. Přestože zázvor pomáhá těhotným proti nevolnostem, zázvorové obklady jsou pro těhotné ženy nevhodné.
Se zázvorovými obklady se můžete setkat v relaxačních a lázeňských centrech.
Pokud nemáte rádi zimu a milujete teplo, vyzkoušejte jednu z prohřívacích metod a určitě si budete cítit lépe.
Autor: Olga Jastrabová