Bylinky

Černý bez - lék z jarní přírody

Magdalena Šalamounová
22.03.2012

Černý bez je listnatý keř, jehož plody jsou za čerstva mírně jedovaté, avšak pokud se usuší či povaří, jedovatost zmizí a objeví se léčivé účinky, které mají široké využití.

Na jaře často přichází na mnoho lidí tzv. jarní únava, a protože zanedlouho bezové květenství vypučí, můžete si na procházce nějaké odstřihnout, usušit a udělat si výborný čaj, bezinkovou šťávu nebo třeba obklad na bolestivé klouby. Z bezinek lze také vytvořit vynikající víno, med či džem.

Léčivé účinky černého bezu

Květy černého bezu obsahují především různé silice, třísloviny, organické kyseliny a také vitamin C. Černý bez působí výborně na regeneraci jater, při zánětech trojklanného a sedacího nervu, proti zápalu plic a na snížení krevního cukru. Působí také jako prevence proti rakovině všech druhů a může mít projímavé účinky.

Největší využití má při angíně, chřipce, zánětu průdušek, zánětu dutin, nadměrném pocení, zánětu močových cest (je močopudný) a také pročišťuje celé tělo.

Čaj z černého bezu se nejčastěji využívá při chřipkách a nachlazení, výborný je na horečku. Může se pít neslazený, nebo oslazený medem. Čaj lze také kloktat při bolestech v krku, dásní, aftech v ústech, případně při rýmě a začínajícím kašli. Květ je možné také žvýkat – hlavně při bolesti zubů. Využití má také v obkladech na různé otoky. Pokud máte citlivou pleť, pak můžete černý bez vyzkoušet na omývání pokožky.

Sběr a sušení bezového květu

Bezový květ se vždy odstřihává nebo ulamuje a poté se ukládá do nádob tak, aby se květy nezapařily, nejčastěji do košíků. Poté se navěsí a nechá schnout – nejlépe ve stínu do 45 stupňů v místnosti, kde se nezapaří. Poté květy hlídáme, aby nebyly příliš hnědé, neboť tím se léčivá síla ztrácí. Dobře usušený květ by měl mít světle žlutou barvu.

Recept na bezinkovou šťávu

Natrhané a omyté bezové květy namočíme do dvou litrů vody na celý den. Poté květy přecedíme, přidáme cukr s kyselinou citrónovou a poté vaříme zhruba hodinu. Hotovou směs můžeme naředit, nebo nechat jako sirup. Nakonec šťávu vychladíme a je hotová.

Autor: Magdalena Šalamounová

Hemeroidy - prevence a léčba
Kyselina listová

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.