zdroj: pixabay.com
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

Michaela Chylková
31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preventivní návštěvy u lékaře. Nejen starší generaci dokáží záda pěkně potrápit.

Zádům prospěje cílený pohyb a správné držení těla

Často se dozvídáme, že sport nadměrně zatěžuje páteř a při bolestech je pohyb zcela nevhodný. To je naprostý omyl! Vždyť i moderní terapie na odstranění bolesti zad obsahují rozsáhlý pohybový program. Klid na lůžku nám rozhodně neprospěje, totéž platí o prevenci. Pozor však na jednostranně zaměřené aktivity, jedná se zejména o squash, tenis, veslování či golf. Tím nejlepším tréninkem je jóga, pilates a plavání.

Často se také říká, že je lepší sezení než stání, zejména když mluvíme o práci. Je to nesmysl. Když sedíme, je tlak na meziobratlové plotenky až o 40 % vyšší než vestoje. Nejlepší záchranou je opět pohyb. Pokud máme sedavé zaměstnání, kompenzujeme to procházkami a vhodně zvoleným sportem kdykoliv máme volnou chvíli.

Aby záda nebolela - výběr matrace má svá pravidla

Tvrdou, nebo měkkou matraci? Ideální je střed. Kdo spí na příliš tvrdé podložce, riskuje bolestivé napětí svalů v oblasti bederní páteře. Platí jednoduché pravidlo - čím nižší váha, tím měkčí matrace. Investice do kvalitní matrace se rozhodně vyplatí a výběr bychom měli konzultovat s odborníkem.

Prospívá bolestivým zádům jen teplo?

V případě zánětů rozhodně ne! Teplo a hřejivé polštářky pomáhají jen při napětí svalů. Při zánětlivých onemocněních (např. ischias) spíše chladíme, nahříváním bychom mohli zánětlivý stav ještě více zhoršit.

Akutní bolesti zad u všech generací

Sezením trávíme stále více času, proto není žádnou výjimkou, když si na bolesti zad stěžují i velmi mladí lidé. Důsledkem častého sezení je jednostranné zatížení zad a ochabování svalstva kolem páteře. Všichni, kteří na bolesti zad trpí, by neměli otálet s návštěvou lékaře, ortopeda či jiného odborníka. Většinou stačí vstupní rozhovor a vyšetření, během kterého jsou odhaleny možné příčiny bolesti zad. Bolest totiž jen velmi zřídka zmizí sama od sebe. Přínosem může být také doplnění některých vitamínů (B12, kyselina listová), které mají příznivý vliv na funkci nervů.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Diagnóza ztuhlý palec - bolestivá artróza
Císařský řez - historie a současnost

Další články

Duchovní příčiny nemocí
Nemoci a léčba

Duchovní příčiny nemocí

09.08.2014

Víme, co to vlastně nemoc je? Kde a proč vzniká, co nám chce svou existencí naznačit? Považujeme nemoc za jakousi chybu, kterou je třeba potlačit nebo vymýtit. Co když je ale nemoc ...