Bolest a další příznaky

Bolest jako choroba

Milena Mocková
01.12.2011

Každý z nás někdy zažívá bolest. Většinou ji bereme jako signál, že s naším tělem není něco v pořádku. Existuje ale bolest jako nemoc. Je to chronická bolest. Co je vlastně bolest a jak ji rozdělujeme, o tom si povíme v dnešním článku.

Bolest definujeme jako nepříjemnou pocitovou zkušenost spojenou se skutečným nebo možným poškozením tkáně. Bolest můžeme dělíme na dva typy: akutní a chronická.

Akutní bolest

Akutní bolest provází onemocnění, operace, úrazy a trvá minuty až týdny. Bolest je silný stresor, což znamená, že zvyšuje uvolňování stresových hormonů do krve a ty negativně ovlivňují metabolizmus i imunitní systém. Akutní bolest provází zrychlený tep a dech, stažení průdušek a cév, reakce zažívacího traktu a zvýšení hladiny krevního cukru.

Chronická bolest

Chronická bolest zpravidla trvá déle než tři měsíce a rozlišujeme ji na dva typy. Prvním je bolest nociceptivní (cítící poškození tkání). Jejím podkladem jsou změny v tkáních (zánět, nedokrevnost), při nichž se k nervovým zakončením dostávají dráždivé látky. Nerv poté přenáší bolestivý vjem do míchy a z míchy míšními drahami do mozku.

Druhým typem chronické bolesti je bolest neuropatická (nervová). Bolestivý vjem vzniká  v samotných nervech a není žádné poškození tkání. Neuropatická bolest je velmi krutá a bývá trvalá nebo se vyskytuje v záchvatech s velmi vysokou frekvencí (cca padesátkrát za minutu). Neexistuje žádná poloha, která by přinesla úlevu.

Příkladem neuropatické bolesti je bolest trojklaného nervu, bolest při diabetické neuropatii, bolest po pásovém oparu a některé typy clusterových bolestí hlavy. Velmi typické je, že nepomáhají běžné léky proti bolesti a ani opioidy.

Velmi často se vyskytuje smíšená chronická bolest se složkou nociceptivní i neuropatickou. Příkladem je třeba onkologická bolest či bolest při výhřezu ploténky.

Jak se léčí bolest

Každá bolest by se měla léčit, protože bolest zásadně ovlivňuje psychický i fyzický stav člověka. V první řadě by se měla samozřejmě zjistit příčina bolesti.

Farmakoterapie bolesti je třístupňová a to mírná, střední a silná.

  • Mírná bolest se léčí neopiátovými léky (paracetamol)
  • Střední bolest se léčí slabými opioidy (codein, tramadol)
  • Silná bolest vyžaduje podání opioidy (morfin)

Ve všech stupních léčby se mohou k analgetikům přidat také léky proti depresi a úzkosti, antiepileptika a další léky, které zvýší účinnost terapie. Součástí léčby by měly být i nefarmakologické metody, jako jsou psychoterapie, fyzioterapie a úprava životního stylu.

Chronickou bolest  je nejlepší řešit s algeziologem, který může nabídnout více možností léčby než praktický lékař.

 

Autor: Milena Mocková

Nové formy antikoncepce
Lehké oblečení v zimě nahrává bacilům

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vztah rodičů k dětem a obráceně
Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...