Atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém je imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky. Onemocnění nastupuje již v kojeneckém věku, někdy během dětství vymizí, jindy provází člověka po celý život.
Atopický ekzém má tři fáze
- Forma kojenecká
Začíná většinou ve 3. měsíci života mokváním kůže nebo tím, že se tváře pokryjí červenými pupínky až puchýřky se šupinami. Někdy je postižena i celá hlava, leckdy se projevy rozšíří na trup a končetiny. Miminka s atopickým ekzémem bývají neklidná a špatně spí.
- Forma dětská
Ekzém se už neobjevuje na obličeji, ale přemisťuje se do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí začínají být patrné známky zhrubnutí a popraskání kůže. Neustálé svědění narušuje schopnost soustředit se, což může zhoršovat školní výsledky dětí.
- Forma dospělých
U 10 % pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti. Postižená místa jsou stejná jako při dětské formě, ale navíc je postižena ještě kůže obličeje a krku, výjimečně se příznaky objevují na celém kožním povrchu. Dospělá forma atopického ekzému není tak častá. Může se však objevit i u lidí, kteří dříve ekzémem netrpěli. Obvykle to bývají pacienti s astmatem nebo alergií, silnou roli však může sehrát i psychický stres.
Jak bojovat proti ekzému
Ve zdravém stavu působí vrchní vrstva kůže jako ochranná bariéra. Při kožním onemocnění se kůže stává suchou a popraskanou. Ekzém prakticky znemožňuje, aby kůže byla pružná, měkká a zvlhčená. Tím pádem se se dráždivé látky nebo choroboplodné zárodky dostanou do spodnějších vrstev, kde způsobují různá poškození a v horších případech i infekce. Proto je nutné dodržovat zásady ohledně mytí kůže vodou (teplota voda a délky pobytu v ní).
Důležité je kůži pomocí vhodných prostředků hydratovat a promazávat. Nezbytné je to především u dětí, které je potřeba naučit navyknout na pravidelnou péči o pokožku. Ideální je mazat tělo krátce po koupeli, kdy je pokožka ještě vlhká.
Pro děti je určitě také vhodné správné oblečení, které pomáhá bojovat proti nepříjemnostem, které nemoc způsobuje. Například oblečení SKINTOSKIN® obsahuje funkční složky, jako jsou výtažky z hnědých řas, které pomáhají pokožku zvlhčovat a zároveň působí proti svědění, a zamezují tak zhoršování stavu. Dále toto oblečení obsahuje stříbrné ionty, které bojují proti bakteriím, a zamezují tak poškození spodních vrstev kůže nebo infekcím. Více informací o této značce získáte zde.
Rodiče by se zásadně měli vyhýbat slovům „neškrabej se“, protože silné svědění je vůlí nezvládnutelné. Aby se dítěti ulevilo, je dobré vyvětrat, použít studený obklad nebo promašťovací krém z lednice.
Doporučuje se převést škrábání na jinou mechanickou činnost, třeba kreslení. Také je dobré odvést pozornost jiným směrem, třeba zajímavým vyprávěním nebo hrou. Škrábání nehty se pokusíme nahradit třením bříšky prstů nebo lehkým štípáním. Se vzrůstající samostatností by se dítě mělo naučit dojít se samo namazat, když ho svědí kůže.
Rady pro rodiče
- Promazávání kůže je velmi důležité. Hned jak to půjde, zapojte do péče o pokožku také své dítě.
- Dodržujte pravidelný denní režim. Ten pomůže, abyste na péči o pokožku nezapomněli. Trvejte na dodržování rozvrhu, i pokud je dítě v péči jiných osob (prarodiče, kamarádi, škola v přírodě apod.)
- Bavlněné rukavičky na noc mohou být užitečné zvlášť pro malé děti, které se v noci škrábou.
- Pořiďte svému dítěti spodní a noční prádlo speciálně určené pro potřeby atopické pokožky (www.skintoskin.cz)
- Naučte děti, aby si nehrály v prašném a špinavém prostředí. To může zhoršit stav nemoci a zvýšit riziko infekce.
- Svědění a škrábání během noci je problémem pro všechny členy rodiny. Promluvte si se svým kožním lékařem o možnosti užívání antihistaminik, která mohou pomoci.
- Vysvětlete jednoduchým způsobem svému dítěti, o jakou nemoc se jedná.
- Buďte pozitivní, ale nedávejte falešná očekávání.
- Naučte dítě, jak se vyrovnat s nevhodnými poznámkami ostatních.
- Děti s ekzémy a lupénkou někdy používají svou nemoc jako záminku pro manipulaci s rodiči nebo učiteli. Zkuste najít způsob, jak takovému chování zabránit.
Autor: Komerční prezentace