Atopický ekzém – problém kůže, který je nutný řešit zevnitř
Atopický ekzém (někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém) je vlastně kožní zánět, převážně alergického původu. Tento chronický a svědivý zánět může být totiž způsoben nejen alergicky, ale i nealergicky, např. suchostí a podrážděním kůže. U někoho převažuje jedna, u jiného zase druhá složka. Rozhodně není přenosný (infekční). Pro lidi mající atopický ekzém však estetická stránka přináší mnoho psychických problémů (snížení sebevědomí, nejistota, omezení), což paradoxně atopický ekzém ještě zhoršuje.
Klinické projevy
Za společného jmenovatele atopického ekzému lze označit úporné svědění, suchost kůže a snadná dráždivost. Lokalizace může být různá – loketní jamka, zápěstí, kolení kloubní ohbí, obličej apod. Podle lokalizace je někdy možné určit i příčinu ekzému. Léčbu nejčastěji komplikuje úporné svědění, které nutní ke škrábání inkriminovaných míst. Vzniklé strupy mohou být příčinou povrchové kožní infekce.
Léčba atopického ekzému
Při řešení atopického ekzému je potřeba hledat hlubší příčinu, která vychází zevnitř. Nesmí se však zapomínat na trvalou péči o pokožku. Velký důraz musí být kladen na hydrataci a používání speciální, nedráždivé kosmetiky (např. konopná kosmetika CANNADERM nebo kosmetika z koloidního stříbra, která působí jako přírodní antibiotikum).
Důležité je odstranění alergenů. Alergeny mohou být kontaktní, ale i potravinové. Nezapomínejte na udržování psychické stability, stresové situace zhoršují svědění. A v neposlední řadě je nutné zaměřit se i na celkovou vnitřní rovnováhu. Na ekzému se podílí disharmonie několika orgánů, a to hlavně jater, ledvin, krve, plic a jejich párových orgánů. Proto je v léčbě atopického ekzému nutný individuální přístup k diagnostice i k léčbě, který by měl vést terapeut nebo lékař celostní medicíny.
Příčin může být několik a je nutné zvolit vhodné doplňky stravy a byliny. To, co pomohlo jednomu, nemusí pomoci druhému, protože příčina může být jinde. Vždy je však nutné dodávat základní vitamíny a minerální látky (hlavně vitamin C, E, mangan, zinek, selen) – najdete je např. v produktu FYTOMINERÁL. Přirozeným zdrojem těchto látek je také miso. Můžete jej použít jako potravinu samotnou nebo jako MISO extrakt.
Další důležité látky, pro svůj promašťující charakter, jsou nenasycené mastné kyseliny (např. pupalkový olej).
Dietetická opatření
Základem je strava šetrná a nedráždivá, bez těžkých mas a tuků. Je nutné vynechat koření a potraviny, které individuálně vyvolávají ekzematický výsev. Doporučuje se podstoupit imunologické vyšetření, které odhalí alergie na základní potraviny. Pokud se prokáže alergie na nějaké potraviny, doporučujeme nasadit po dobu 2 měsíců COLOSTRUM PLUS a ALOE VERA. Tato kombinace pomůže upravit narušenou střevní mikroflóru a obnovit sliznice.
Autor: Komerční prezentace