Nové formy antikoncepce
Nebaví vás každý den myslet na to, kdy si máte vzít pilulku? Dnešní trh nabízí nejrůznější formy antikoncepce, které můžete vyzkoušet a najít tak pro sebe tu nejvhodnější formu. Nejen že nebudete muset mít obavy, že zapomenete vzít prášek, můžete si zvolit antikoncepci vhodnou pro ženy nad 35 let nebo takovou, která není riziková ani pro kuřačky
Samozřejmě kromě chemické a hormonální antikoncepce mohou ženy, kterým tato forma nevyhovuje, používat bariérovou metodu kondomu, který nyní existuje nejen v mužské, ale také v ženské verzi, nebo se uchýlit k méně spolehlivým metodám, jakými jsou například kontrola děložního hlenu, měření bazální teploty, výpočet plodných a neplodných dnů, laktace (kojení) či přerušovaná soulož. Tyto způsoby ochrany však nejsou příliš spolehlivé.
Níže je stručný výčet antikoncepčních metod, které můžete vyzkoušet místo klasických antikoncepčních pilulek:
Hormonální antikoncepce
Antikoncepční náplast Evra je náplast o velikosti 45x45 mm, lepí se vždy jedna na jeden týden, takže za měsíc si nalepíte celkem tři náplasti. Stejně jako hormonální pilulky zabraňuje ovulaci a znepřístupňuje tedy spermiím cestu do dělohy. Hormony se vstřebávají rovnou do krve a tak nezatěžují játra a další orgány.
Antikoncepční kroužek Nuvaring je asi nejnovější metoda antikoncepce, užívá se vaginálně pouze jednou měsíčně, takže na ni nemusíte myslet skoro vůbec. Při sexu by kroužek neměl vadit a pokud se tak stane, můžete ho až na dvě hodiny vyjmout. Antikoncepční kroužek má navíc nižší dávku hormonů a malý výskyt nežádoučích účinků.
Antikoncepční podkožní tyčinka je 34 mm dlouhá a 2,4 cm široká tyčinka z pružného silikonu, zavádí se do paže na dobu tří let a poté se po lokálním znecitlivění odstraní. Po celou dobu tyčinka uvolňuje malé množství hormonů, které zamezují uvolňování vajíčka z vaječníku a způsobují nedostatečné vyzrávání děložní sliznice.
Nitroděložní tělísko se zavádí ambulantně přímo do dělohy většinou na 5 let, většinou je vyrobeno z různých plastů doplněné měděným, zlatým či stříbrným drátkem. Tělísko přitahuje bílé krvinky, které se vrhají na spermie, drátek navíc působí na spermie toxicky, takže jim zabraňuje v cestě k vajíčku. Výhodou nitroděložního tělíska je jeho velmi nízká cena.
Hormonální injekce se aplikuje jednou za čtvrt roku do ramene či hýžďového svalu. V začátcích se můžete setkat s nepravidelnou menstruací, někdy menstruace mizí úplně. Tuto formu antikoncepce mohou užívat i kojící ženy. Nevýhodou je, že po vysazení hormonálních injekcí je nutno čekat velmi dlouho, než se obnoví plodnost.
Chemická antikocepce
Pharmatex je lokální chemická antikoncepce se spermicidním účinkem. Můžete ho sehnat ve formě vaginálního krému s aplikátorem, nebo také jako vaginální globule.
Tato antikoncepce se může používat v jakékoli době cyklu, je vhodná pro kojící ženy, pro ženy nesnášející hormonální antikoncepci, nebo ženy s vysokými jaterními testy či silné kuřačky. Po zavedení krému do pochvy aplikátorem je účinek až 10 hodin, glubule až 4 hodiny, ihned po zavedení. Pharmatex je dostupný volně bez lékařského předpisu, což jistě ocení mladé dívky.
Antikoncepční krém, čípky, pěna, tablety fungují na principu hubení spermií látkou zvanou Spermicidy. Vždy se užívají těsně před pohlavním stykem – většinou se zavádí do pochvy, v případě krému či pěny do poševního vchodu.
V případě užívání těchto metod antikoncepce se doporučuje opravdu dodržovat časová omezení, která naleznete v příbalových letácích určitého přípravku. Pochva se po pohlavním styku nesmí vyplachovat po dobu alespoň šesti hodin. Dříve tyto chemické přípravky obsahovaly také nebezpečnou rtuť, ale dnes si můžete být jisti, že jsou všechny tyto přípravky opravdu bezpečné.
Bariérové metody
Pesar neboli Vaginální diafragma je bariérová antikoncepce, přes kterou se spermie nemohou dostat dále k vajíčku. Zavádí se do pochvy, má tvar kloboučku a je vyrobena z latexu či silikonu.
Ženský kondom (Femidom) je alternativou k mužskému kondomu, dlouhý asi 17 centimetrů. Zaveden může být až 8 hodin před aktem. Výhodou může být, že ho mohou používat i alergici na Latex, protože ženský kondom je vyroben z polyuretanu. Tento antikoncepční vynález však není příliš oblíben kvůli těžšímu zavádění, nevzhlednosti, vyšší ceně, „šustění“ a údajně není pro pány ani moc příjemný při aktu.
Antikoncepčních metod je tedy v současnosti nepřeberné množství a v následujících letech jistě přibudou další alternativy, které budou moci ženy vyzkoušet a vybrat si takovou formu antikoncepce, aby jim co nejvíce vyhovovala a co nejméně zatěžovala jak fyzicky tak psychicky.
Autor: Magdalena Šalamounová