Jak fungují krční mandle
Krční mandle jsou párovým orgánem, který je uložen v dutině ústní. Jsou uloženy mezi oblouky měkkého patra a podílí se na obranyschopnosti člověka. Krční mandle stejně jako nosní mandle mohou být postiženy zánětem.
Mandle fungují jako filtr
Hlavní funkce mandlí je zachycovat škodlivé viry a bakterie, které dítě může vdechnout ústy či nosem. Protilátky a buňky v mandlích odpovídající za imunitní reakci pomáhají tyto škodlivé látky zničit, a tím napomáhají prevenci vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Působí tedy jako filtr, jako první kontakt se škodlivými protilátkami (antigeny) virů a bakterií.
V krčních mandlích se mohou opakovat záněty, které někdy přecházejí v trvalý (chronický) zánět nebo se mandle mohou natrvalo výrazně zvětšit. Pak dochází k podobným dechovým potížím jako u zvětšených nosních mandlí (chrápání, noční přestávky v dýchání), nebo ke kombinaci obojího.
Při chronickém postižení krčních mandlí je někdy nutné podstoupit operační výkon – tonsilektomii, při kterém se mandle odstraní.
Příznaky zvětšených krčních mandlí
Hlavním příznakem jsou opakované záněty – časté angíny. Angíny se mohou objevovat osmkrát ročně i častěji.
U angíny bývají zduřelé krční mandle, na nich bělavé čepy, které mohou i krvácet. Bývá téměř vždy přítomna horečka, silné bolesti v krku, nemožnost polykání, celková únava a také zvětšené lymfatické uzliny.
Kdy mandle odstranit
- opakované angíny 7 x a více za jeden rok, 5 x ročně dva roky po sobě nebo 3 x ročně během tří let, přičemž jednotlivá akutní ataka angíny je přesně definovaná (teplota nad 38 st., čepy na mandlích, zvětšené uzliny atd.) a je většinou původu Streptococcus pyogenes
- trvalý (chronický) zánět v mandlích – opakovaná tvorba obtěžujících "čepů", zápach z úst nebo špatná funkce mandlí
- velké krční mandle, které způsobují výrazné dechové potíže (chrápání, noční přestávky v dýchání – syndrom spánkové apnoe) – v těchto případech se mandle dají jenom zmenšit, část zůstane zachována a je dále normálně funkční
- trvalý (chronický) zánět v tonsilách s usídlením bakterie Streptococcus pyogenes, který způsobuje nebezpečné komplikace v různých částech těla – záněty ledvin, onemocnění srdce, bolesti kloubů, onemocnění kůže, očí
- tzv. peritonzilární absces – akutní silný zánět přechází mimo pouzdro mandle do okolí a vytvoří zde ohraničenou dutinu hnisu
- opakované krvácení z mandlí při zánětu
- poškození krční mandle úrazem
- nezhoubný či zhoubný nádor krční mandle
- vrozené vady přilehlých orgánů, které souvisí s mandlemi – krční píštěle
Odstranění krčních mandlí
Krční mandle se odstraňují chirurgickým způsobem za celkové či lokální anestezie. Lokální anestezie má ty výhody, že se lépe snáší, nehrozí při ní silné krvácení. Po operaci je třeba dbát všech pokynů lékaře, aby se nedráždil krk, protože by hrozilo nebezpečí krvácení. Myslí se tím především strava, což ocení hlavně děti, protože velmi doporučovaná po odstranění krčních mandlí je zmrzlina.
Máte i vy zkušenost s odstraněním krčních mandlí?
Autor: Lucie Regenermelová