Smetanka lékařská – plevel, který léčí, chutná i zdobí
Patří k ní sice nelichotivé přízvisko – plevel, ale i přesto ji na začátku jara vidíme v zelenající se trávě velmi rádi. Je jedním z jarních poslů a její zlatavé květy zahrádkám i loukám sluší. Milovníci bylinek na ni samozřejmě nedají dopustit, dobře vědí, co je smetanka lékařská neboli pampeliška za poklad.
Zahradníci s pampeliškou každoročně svádí urputné boje, protože jako správná plevelovitá rostlina je jaksepatří houževnatá. Jde však o cennou léčivku, která právě v této době kvete, a my se tak můžeme potěšit žlutými koberci jejích květů, ať už je jarní počasí jakkoli proměnlivé.
Účinky pampelišky
Co se týče zdravotních účinků, je pampeliška skutečně všestranná a mnohdy neprávem opomíjená či nedoceněná. Pomáhá při jarní únavě, proti akné, ekzému či vyrážkám, čistí žaludek, podporuje trávení a vstřebávání živin, léčí nechutenství, podporuje činnost ledvin a odplavuje z těla škodliviny. Pomáhá také od zácpy, při potížích se žlučníkovými kameny, ulevuje od projevů dny či revmatismu, působí močopudně, podporuje střevní mikroflóru, podle výzkumů má určitý vliv i na prevenci rakoviny. Kromě toho se s její pomocí můžete zbavit bradavic, mozolů i pih, potírat hmyzí bodnutí či záněty na pokožce a mnoho dalšího.
Jak a kdy sbíráme pampelišku?
Z pampelišky je léčivá skutečně celá rostlina, tedy od kořene až po květ. Před květem sbíráme listy, kořen pampelišky na jaře a na podzim, stonky pak po dobu květu. Pampeliška roste a kvete téměř po celý rok, zhruba od března do června, poté znovu a o něco méně v podzimních měsících. Jak víme, pampelišku nemusíme příliš dlouho hledat, najdeme ji všude v přírodě, ale i na takových místech jako jsou prašné a na živnou půdu chudé okraje cest, chodníků či zdí. Pro zdravé a městem nezaprášené rostliny se však určitě vyplatí dojít třeba na louku nebo k lesu. Pampelišku využijeme v kuchyni pro nejrůznější druhy pokrmů, listy mají samy o sobě příjemnou chuť a hodí se do salátů, nádivek či polévek, hospodyňky pořádají výpravy za jejich květy pro pampeliškový med.
Zajímavosti o pampelišce
Pampeliška je medonosná rostlina, která poměrně brzy kvete, a proto je velkým lákadlem včel, což by měli ocenit například také pěstitelé ovocných stromů. Včely zlákané pampeliškami snadněji zaznamenají i další květy na zahradě a najdou k nim cestu, třeba i na pomalu se otvírající květy třešní či jabloní. Méně známou zajímavostí je i to, že kořen pampelišky může být dlouhý až dva metry, není proto vůbec snadné ji nadobro vystrnadit. Květ se skládá z několika stovek menších, tzv. jazykových kvítků a na noc nebo při větším ochlazení se zavírá. O pampeliškách dříve kolovaly i nejrůznější pověry, například po natření kůže pampeliškovým mlíčím měl člověk údajně zkrásnět a omládnout.
Pampeliška pro radost i pro zábavu
Od nepaměti byla pampeliška zdrojem zábavy dětí při prvních vycházkách do jarní probouzející se přírody. Ani vy si proto nenechte ujít tyto radovánky a pampelišku nepřehlížejte. Dětem můžete pomoci uplést věneček, náramky, nebo oblíbené pampeliškové hodinky. Můžete se také vypravit na sběr květů pro zmíněný a vynikající pampeliškový med, který pomáhá zlepšit trávení, podporuje imunitu a umí bojovat proti alergiím. Zbytečně ale pampelišku netrhejte ani neničte, ve váze nevydrží ani den a je určitě lepší nechat ji kvést v přírodě, k užitku včelám.
Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, www.zahradkarskaporadna.cz
Autor: Veronika Tůmová