Rozprouděte na jaře lymfatický systém pomocí bylinek
Naturopati nazývají lymfu „bílou krví“. V tradičních léčebných systémech je kladen důraz na to, aby dobře fungovala. Pokud tomu tak není, je potřeba ji rozproudit pomocí ověřených postupů. Její správná cirkulace je totiž důležitá pro zachování celkového zdraví a tělesné pohody.
Co je lymfa a jak pracuje v organismu?
Lymfa slouží pro transport látek v organismu a hraje klíčovou roli v obraně našeho těla. Lehce nažloutlá tekutina vyživuje a odvodňuje, je důležitá pro detoxikaci organismu. Lymfatický systém tvoří komplexní síť cév, kanálků, lymfatických uzlin, žláz a tkání, které se vzájemně doplňují ve svých funkcích. V organismu hraje roli při zachování rovnováhy tekutin a také při asimilaci tuků ve stravě nezbytných pro výživu těla a vstřebávání živin rozpustných v tucích. V těle cirkuluje 1,5 až 2 litry lymfy, která má složení podobné krevní plazmě (bez červených krvinek).
Ve skutečnosti je oběh tekutiny velmi pomalý a její cesta tělem trvá tělem téměř 24 hodin. Jeho pohyb je podmíněn pohyby těla a svalovými kontrakcemi. Takže pokud máte sedavé zaměstnání a nevěnujete se pravidelnému pohybu, není to pro ni zrovna ideální stav. Lymfa má v organismu zároveň roli sběrače buněčného odpadu a přenašeče mastných kyselin pocházejících z trávení.
Lymfa přenáší kromě lymfocytů také vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a hormony. Tento systém však zastává mnoho dalších funkcí, jako je kontrola objemu a tlaku intersticiální tekutiny, hlídání koncentrace proteinů atd. Přibližně 75 % odpadu produkovaného buňkami se nachází přímo v lymfě. Lymfatické cévy pomáhají krevním kapilárám při transportu odpadu.
Naturopatické řešení lymfatických potíží
Obecně se doporučuje k rozproudění lymfy zařazení pravidelné pohybové aktivity. Na jaře už začíná být snazší ji provozovat venku. Navíc pobyt v přírodě obnoví síly po zimě a nabije vás novou energií. Procházky, posilování na venkovních hřištích, vytrvalostní kardio aktivita, a hlavně správní dýchání pomůže dostat lymfatický oběh do formy. V případě, že chcete sáhnout po potravinových doplňcích a bylinách, zvolte tyto:
- Svízel přítula je tradičně používaná pro své detoxikační vlastnosti, které podporují vylučování odpadu z těla, funguje a jako diuretikum. Tato posilující rostlina je účinná při potížích doprovázených otoky nebo jinými znaky, ukazující na potíže s lymfou.
- Ceanothus americký se tradičně používá při problémech se slezinou, orgánem spojeným s lymfatickým oběhem.
- Echinacea angustifolia je klasická imunitní bylina, která pomáhá odstraňovat odpad z lymfatického systému.
- Lopuch je účinný pomocník v případech infekce, ideální při zduření lymfatických uzlin.
- Divizna uvolňuje bloky v lymfatickém systému a aktivuje jeho oběh, zejména v oblasti krku a hrudníku.
- Lobelie se běžně používá při astmatu a plicních problémech, je také ceněna pro své vlastnosti v případě potíží lymfatického systému.
- Dalšími bylinami, používanými pro podporu lymfatických funkcí jsou pilosella (chlupáček zední), sladký jetel, svízel luční a pampeliška.
Zdroje: absolute-health.org, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov
Autor: Pavlína Klaudová