zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Rakytník – váš podzimní zdroj zdraví a vitality

Veronika Tůmová
23.09.2024

Věděli jste, že jediná oranžová bobulka rakytníku obsahuje celou doporučenou denní dávku pro nás tak důležitého vitamínu C? Právě kvůli tomu zasluhují tyto nádherné podzimní plody naši zvláštní pozornost. V kombinaci s rutinem, který je v něm rovněž obsažen, dochází ke znásobení jeho účinků. Rutin posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje tak jeho působení.

Rakytník, celým jménem rakytník řešetlákový, je výborný a velmi ceněný při nachlazení, významně posiluje imunitu, pročišťuje játra a je dobrý pro náš zrak. Používá se především ve formě sirupů a tinktur. Z rakytníku se dělají také džemy, kompoty a lahodné likéry. Někomu možná může chvíli trvat, než si chuť rakytníku zamiluje, díky jeho účinkům pro zdraví se to však rozhodně každému vyplatí.

Rakytník a jeho zdravotní účinky

Rakytník podporuje správné fungování imunitního systému. Kromě vitamínu C, obsahuje i vitamín A i nejrůznější organické kyseliny. Užívání rakytníku je vhodné při nejrůznějších virózách, kdy potřebujeme podpořit zdraví a obranyschopnost našeho těla. Rakytník prospívá vyrovnanému trávení, správné funkci krevního oběhu, pružnosti a průchodnost cév. Obsahuje semena, která jsou zdrojem oleje bohatého na flavonoidy a omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí na náš kardiovaskulární systém. Příznivě působí také na správnou funkci prostaty i na zdraví naší pokožky.

Rakytníkový olej – zázračný elixír

Rakytníkový olej je tmavě oranžová tekutina s charakteristickou chutí i vůní. Je to v podstatě přírodní koncentrát bohatý na širokou škálu vitamínů. Ze semen rakytníku bývá izolována důležitá surovina, která se používá k výrobě významného antioxidantu oligoprokyaninu (OPC) jako složky doplňků stravy a kosmetiky. Rakytníkový olej se lisuje za studena a je tak zaručeno zachování všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví.

Co si doma připravit z rakytníku?

Kromě rakytníkového sirupu pro sychravé dny nebo oleje pro regeneraci pokožky můžete zkusit například lahodný rakytníkový džem, očistný čaj proti podzimní únavě, nebo tartaletky s rakytníkovým krémem a libovolným bobulovým ovocem ke kávě. Rakytník můžete jíst i samotný, ale jeho chuť nemusí vyhovovat každému. Lépe se tak uplatní do sladkých sirupů, které se poté ředí do nápojů, nebo do marmelád. Sušený rakytník je skvělý do jogurtů, ovocných kaší nebo smoothies.

Šípek a rakytník? Nepřemožitelná kombinace pro podzim ve zdraví

U nás si ve zdravotním přínosu pro náš organismus konkurují právě jen šípek a rakytník, a tak je nejlepší dát ty dva borce prostě dohromady. Pro podzim bez častých nachlazení a ztráty energie si tak můžete dopřát například šípkový čaj s rakytníkem, který vaši imunitu doslova napumpuje vším, co potřebuje k dlouhodobé odolnosti. Přírodní vitamin C z těchto plodů je pro náš organismus vysoce vstřebatelný a tím i maximálně využitelný. Přispívá také k udržení zdraví horních dýchacích cest, což je v nadcházející době respiračních onemocnění obzvlášť důležité.

Zdroj: ceskatelevize.czhwebmd.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak na mastné vlasy, když nemáte po ruce šampon nebo čas na to je umýt
D-manóza: obyčejný pomocník, který si skvěle poradí se záněty močového ústrojí

Další články