zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Orgán měsíce října žaludek: Co vše v těle ovlivňuje a jak o něj správně pečovat?

Veronika Tůmová
13.10.2022

Žaludek je dutý orgán, jenž je součástí trávicí soustavy. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla, objem činí u dospělého člověka zhruba jeden až dva litry. Po zářijové slezině a slinivce je podle tradiční čínské medicíny právě žaludek nejzatíženějším orgánem podzimního měsíce října.

Znáte takové pojmy jako: na to nemám žaludek, leží mu v žaludku, tohle jen tak nestráví? Dají se mnohdy brát doslova, protože žaludek je velkou měrou propojen s naší psychikou a velmi citlivě reaguje na vnější podněty spojené s našimi emocemi, agresí, nervovým vypětím, stresem, nebo třeba i zamilovaností.

Žaludek z pohledu tradiční čínské medicíny

Podle čínské medicíny je žaludek tzv. moře výživy, protože je prvním a klíčovým orgánem přijmu a přeměny potravy na energii. Žaludek nechává potravu zrát a rozkládat se, odděluje tak čisté od nečistého. To čisté pošle do sleziny, která dál dělí získanou energii, a nečisté pak do tenkého střeva, odkud je z těla vyloučeno. A jak je to vlastně s žaludeční aktivitou a energií? Nejaktivnější je mezi 7. a 9. hodinou ranní, nejslabší energii má naopak mezi 19. a 21. hodinou. Čínská medicína připisuje žaludeční energii veliký význam z hlediska celkového zdravotního stavu člověka, jeho životní síly a vitality.

Disharmonie v žaludku a žaludeční energie Jin a Jang

Pro žaludek je nevyhnutelné, aby si zachovával stálou průchodnost a pohyb v něm měl vždy sestupnou tendenci. Pokud z nějakého důvodu energie nebo potrava v něm obsažená stagnuje, dochází ke stavu disharmonie. Žaludek zaujímá v tradiční čínské medicíně mezi orgány jedno z nejdůležitějších pozic, je postnatálním kořenem organismu a dodavatelem vyživujících esencí pro život. Pro správnou funkci žaludku je důležitý stav jeho jangové energie, která řídí rozklad potravy a odvod nevyužitelných zbytků. Jinová energie žaludku má na starosti sekrety a šťávy, které podporují trávení a zvlhčují trávicí trakt.

Žaludeční nevolnosti a onemocnění žaludku

K častým onemocněním žaludku patří soubor trávicích problémů, žaludeční neurózy a kinetózy, žaludeční vředy či zánět žaludeční sliznice, dále pak nepříjemnosti jako je pálení žáhy, žaludeční tlaky po přejedení a podobně. Žaludeční nevolnosti pak mohou mít celou řadu příčin. Patří sem například potravinová intolerance, nechutenství, gastritida, stres, těhotenství, nesnášenlivost při cestování, infekce, migréna, přemíra alkoholu atd. Potíže se žaludkem se přitom mohou projevit různě a mnohdy netypicky, například krvácením dásní, vysušením rtů a zhoršeným stavem zubů, afty, či kožními projevy zejména v oblasti kořene nosu.

Žaludek a psychika

Jak už jsme naznačili, žaludek je více než který jiný orgán našeho těla spojen s naší psychikou. Možná vás to překvapí, ale emoce, deprese či strach mají zásadní vliv na tvorbu žaludečních šťáv. Deprese a strach jejich tvorbu snižují, agresivita, hněv a rozhořčení naopak zvyšují. Snad každý z nás, kdo si kdy prošel nějakým citovým vypětím, bolestivým rozchodem a podobně, si vzpomene, že se v tu dobu potýkal zároveň se žaludečními potížemi. Stejně tak je známý pocit chvění v břišní oblasti, když máme jít poprvé na rande. Podobně se však projevuje i značná přemíra stresu před zkouškami, pracovním pohovorem či jakýmkoli jiným důležitým životním krokem.

Regenerace a posílení žaludku

Základem posílení funkce žaludku je zdravá strava, kterou přijímáme v klidu a celkové harmonii s okolím. Vnímáme každé sousto a pečlivě je rozkousáme. Jezte především v klidu, bez rušivých elementů v podobě mobilu, tabletu a podobně. Pozornost věnujte zejména snídaním, které možná ve spěchu odbýváte nebo úplně vynecháváte, čímž svému žaludku rozhodně neprospíváte. Snídejte každý den a dopřejte si dostatek času, žaludek potřebuje vydatný a pravidelný start do nového dne. Za nejvhodnější se považují nejrůznější obilné kaše, velký prospěch má žaludek také z teplých polévek, a to kdykoli během dne.

Zdroje: www.cestabylin.cz, www.vyzivoukezmene.cz

Autor: Veronika Tůmová

Růže nejsou jen královny květin, jsou plné antioxidantů pro krásnou pleť!
Rýmovník – silná bylinka pro prevenci i úlevu od rýmy. Připravte si chutný sirup nebo čaj!

Další články

Úklid a zbavení se nepotřebných věcí je i duševní očista
Duševní zdraví a psychologie

Úklid a zbavení se nepotřebných věcí je i duševní očista

26.09.2022

Tradiční jarní nebo předvánoční úklid zdaleka nemusí být jedinou příležitostí k řádnému vygruntování, zvlášť když jej pojmete nejen jako očistu domácnosti, ale i očistu těla a duše ...