zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Lupénka nemusí být noční můrou, lze ji dostat pod kontrolu také přírodními prostředky

Pavlína Klaudová
20.07.2024

Psoriáza je zánětlivé, autoimunitní, chronické kožní onemocnění. Má dopady na fyzické i psychické zdraví člověka, který s ní bojuje. Neexistuje žádná léčba, která by byla plně schopná ji smazat z povrchu kožního. Ale pravidelná péče o poškozenou pokožku pomocí vhodně zvolených kosmetických prostředků ji může poměrně dobře eliminovat.

Jak se projevuje lupénka?

Psoriáza (známá také pod široce rozšířeným názvem lupénka) je kožní onemocnění, které se ve tří čtvrtinách případů projevuje jako ohraničené červené a šupinaté skvrny na temeni, loktech a kolenou a také v dolní části zad, mohou se vyskytovat rovněž v oblasti křížové kosti, v podpaží, pupku. Podle toho, kde všude se u dotyčného onemocnění projevuje, určuje lékař procentuální zasažení pokožky těla. Přesné příčiny jejího vzniku nejsou plně objasněny, ale předpokládá se, že jsou způsobeny kombinací genetických a environmentálních faktorů.

Léze jsou buď asymptomatické nebo svědivé. U některých pacientů se mohou vyvinout až do těžkého onemocnění, kdy se rozšíří na více než 90 % povrchu těla (erytrodermická psoriáza). Další formou lupénky, která postihuje klouby a způsobuje otoky, bolest a deformace je artritická psoriáza. 

Mezi nejčastější spouštěče onemocnění patří:

  • Zranění (Koebnerův fenomén)
  • Úžeh a HIV infekce
  • Beta-hemolytická streptokoková infekce (vedoucí ke vzniku guttátové psoriázy)
  • Některé druhy lé
  • Rodinná anamnéza
  • Chřipka nebo mononukleóza
  • Emocionální stres
  • Konzumace alkoholu
  • Kouření
  • Obezita

Vitamíny a minerály pro zmírnění projevů psoriázy

Poměrně často je pro eliminaci projevů psoriázy zmiňován vitamín D, je však ale nutno podotknout, že se hodí pro mírnější případy (vyskytuje se na těle v max 5 %), kdy působí dobře na zánětlivá ložiska a napomáhá jejich hojení a snižování odlupování pokožky. Lze říct, že vitamín D je zajímavý z pohledu výsledků několika provedených studiích jako protizánětlivý agent celkově a je důležité ho pravidelně doplňovat do organismu, obzvlášť v měsících s nedostatkem slunečního světla.

Jedna z analýz, která zkoumala vliv vitamínu D na lupénku v rámci terapií poukazuje na fakt, že bylo jeho používání účinnější v případě kombinace s topickým steroidem a také ultrafialovým světlem v případě výskytu lézí na 20 % těla. Obecně se doporučuje pro ty, kteří bojují s lupénkou také to, aby vnitřně doplňovali vitamíny C, E a A, které hrají roli v rámci antioxidační ochrany kožních vrstev a napomáhají efektivnímu hojení kožních poškození. Co se týče hojivého efektu a jejich schopnosti snižování zánětlivých ložisek, je dobré pouvažovat také o zařazení zinku a selenu.

Dermatologická léčba psoriázy

Léčba zaměřená na konkrétní místa na těle se nejčastěji provádí pomocí prostředků, které obsahují deriváty kortizonu (lokální kortikosteroidy). Mohou být použity samostatně nebo v kombinaci s dalšími produkty, a to v závislosti na konkrétním umístění a rozsahu lézí. Volba topického kortikosteroidu závisí na tom, kde se léze nacházejí a rozsahu jejich výskytu (loket, koleno, kožní záhyby, obličej atd.). A indikují se v různé potenci (podle síly produktu), běžně se aplikují jednou denně.

Když lokální kortikosteroidy vybělí léze, musí léčba pokračovat dalších několik týdnů nebo dokonce měsíců, aby se zabránilo návratu a lékař může uvažovat o sníženém dávkování v rámci pokračující léčby. Tyto léčivé prostředky jsou kontraindikovány v případech infekcí nebo kožních vředů.  Lokální kortikosteroidy mají často nežádoucí účinky, které se liší v závislosti na aktivitě použité látky, množství aplikovaného přípravku a dalších faktorech. Při jejich používání se může objevit ztenčení kůže, strie nebo nesrovnalosti v kožní barevnosti. Jako mírnější a alternativnější forma léčby se používá také světelná terapie (fototerapie).

Jak ošetřovat pokožku s lupénkou?

Pro pokožku s psoriázou je důležitá pravidelná hydratace, a to zejména po sprchování nebo koupání. Pokožka, která udržuje přirozenou vlhkost je méně náchylná k podráždění a vzniku psoriatických plaků. Vyvarujte se drsných mýdel a toaletních potřeb se syntetickými parfemacemi, které mohou dráždit pokožku a zhoršovat lupénku. Noste pohodlné oblečení volného střihu, které nedře o pokožku, to znamená není příliš těsné nebo hrubé, což může vyvolat svědění. Dejte se do klidu, protože stres zhoršuje projevy lupénky, meditujte, cvičte, relaxujte.

  • Zkuste přírodní kosmetiku s obsahem propolisu, nejlépe v non toxic variantě.

  • Vyživujte pokožku arganovým olejem, olivovým olejem, bambuckým máslem nebo extraktem z měsíčku, které působí protizánětlivě a podporují regeneraci kožních buněk. 

  • Dobrý na zklidnění je také čistý gel aloe vera (nejlépe z vlastní domácí rostliny).

Zdroje:, ncbi.nlm.nih.govmayoclinic.orgpubmed.ncbi.nlm.nih.govsciencedirect.com

Autor: Pavlína Klaudová

Parabeny: Temná stránka konvenční kosmetiky
Příměstské tábory, kroužky a kempy – prázdninová zábava pro děti zaměstnaných rodičů

Další články