zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Kratom - neškodný stimulant nebo nová nebezpečná droga?

Veronika Tůmová
19.11.2022

Kratom nebo také čajová droga je psychoaktivní látka, která se řadí k novodobým drogám a v současné společnosti vzbuzuje nemalé obavy. I přes varování odborníků z oblasti adiktologie totiž nebyla v naší zemi zařazena na seznam zakázaných návykových látek. Důsledkem je znepokojivá skutečnost, že kratom si může bez větších potíží kdokoli koupit na internetu nebo třeba i v trafice. Je volně dostupný nejen dospělým, ale i nezletilým dětem, přestože není ničím menším než návykovou drogou, schopnou způsobit velké zdravotní i psychické potíže.

Problém začíná účinnou propagací

Častá propagace jemného zeleného prášku připomínajícího asijský čaj matcha s názvem kratom není na sociálních sítích žádnou novinkou. Marketing kratomu je navíc ještě hojně podpořen influencery a dokonce i sportovci, kteří prodej kratomu podporují s tím, že jde o neškodnou léčivou bylinu. Kratom však zcela prokazatelně obsahuje celou řadu alkaloidů, které negativně ovlivňují naši psychiku i nebezpečnou látku zvanou mytragynin, po které mohou nastat potíže s dechem. Kromě toho obsahuje škodlivé plísně a těžké kovy, zkrátka není to nic, co by mělo přijít do ruky mladistvým nebo dokonce dětem.

Moderní droga a ohrožení pro mladé

V doporučeních bloggerů a sportovců se mluví o neškodném stimulantu nebo sedativu. Realita je však podle všeho jiná. Sušené listy se prodávají jako prášek, kratom lze sehnat také ve formě kapslí, lisovaných tablet nebo extraktu. Prášek má nahořklou chuť a obvykle se sype do vody, čaje nebo džusu. V menších dávkách má typické stimulační účiny, někteří popisují vyvolané pocity k účinkům kokainu. Vyšší dávky mají sedativní účinky na centrální nervovou soustavu a jsou srovnatelné s účinkem morfia. Mladí lidé díky němu pociťují více energie a řadí jej mezi „klubové“ drogy. Nejvíce se podle všeho objevuje u lidí do třiceti let. Návykový kratom však dokáže velmi rychle zaútočit na zdravou psychiku a připravit ty nejvhodnější podmínky pro vznik nebezpečných psychických stavů a depresí.

Projevy závislosti 

Jak naznačeno výše, kratom si mohou jednoduše koupit děti a mladiství lidé přes e-shopy, ale prodává se i ve večerkách, trafikách nebo prodejnách s potravinovými doplňky. Každodenní užití kratomu přitom jasně vede k rozvinutí závislosti, vynechání dávky způsobuje bolest svalů a kloubů, nespavost, zvracení, zhoršenou koncentraci, rýmu, sucho v ústech, tmavnutí kůže a zvýšenou pigmentaci v obličeji, trhavé pohyby končetin a v neposlední řadě vznik depresí. 

Kratom ve školách

Problémy s drogami se bohužel objevují stále častěji u stále mladších lidí. Největší problém je pak samozřejmě snadná dostupnost kratomu a fakt, že ho prodají komukoli bez ohledu na věk. Ve školách se zdá být tato droga téměř na vrcholu oblíbenosti, podle průzkumů jej už vyzkoušelo 20% středoškoláků a objevuje se už i na druhých stupních základních škol. Jeho regulace je u nás zatím v nedohlednu, přestože mnohé organizace už volají po řešení a upozorňují na to, že závislost na kratomu, stejně jako na jiných drogách, může i zabít.

Kratom jako sběratelský předmět?

V České republice není prodej ani užívání kratomu zatím zakázáno, nicméně dle současné legislativy není kratom schválen ani jako doplněk stravy. Můžete si ho koupit, ale neměli byste ho konzumovat. Prodává se vlastně jako „sběratelský předmět“. Připadá vám to směšné? Není divu. Ministerstvo zdravotnictví chce sice kratom zařadit na seznam návykových látek, ale kdy k tomu dojde je zatím ve hvězdách. Nezbývá než o drogách s dětmi mluvit a poučit je o nebezpečí, které jim díky nim bezesporu hrozí.

Zdroj: www.institutmodernivyzivy.cz, www.kondice.cz

Autor: Veronika Tůmová

Podzimní koření a jídla pro zahřátí: Na co byste měli vsadit právě v tomto období?
Syntetické svíčky vyměňte (nejen) během adventu za přírodní, vaše zdraví vám poděkuje

Další články